Antranik Paşa

%8
Antranik Paşa,Antranik Çelebyan

Liste Fiyatı : 40,00 TL
İndirimli Fiyat : 36,80 TL

Havale/EFT ile 36,35 TL
(Bu ürünü aldığınızda 36 puan kazanacaksınız)
   36

Temin süresi 5 iş günüdür.

Adet
Antranik Ozanyan; ''Sivil halka hiçbir kinim yok. Ben yalnız beyler ve devlete karşıyım. Milliyetçi değilim. Bir tek millet tanırım. O da bütün ezilenlerin milletidir! Çünkü tüm ezilen milletlerin ...umutları, büyük milletlerin küçük çıkarlarının çemberinde kaybolup gidiyor.“ der. Böyle olunca, “keşke savaşlar ve savaşların yarattığı kahramanlar olmasaydı!“ arzusu da havada kalır. Victor Hugo, “En güçlü ordular bile bir düşünce karşısında dağılabilir.“ der. Ancak, savaşlar fetişleştirilince düşünce sersefil, kahramanların da önüne geçilemez olur.
Antranik Çelebyan, elinizdeki kitabı kaleme alışının sebebini şöyle dillendirir: “Komutan Antranik ve Ermeni hareketi üzerine her şeyi bildiğimi iddia etmiyorum. Yalnız büyük kahraman üzerine yazılmakta olan bu kitabın, bütünüyle gerçekçi olması için elimden gelen her şeyi yaptım. Ne kadar başarılı olduğuma, varsın okurlar karar versin! Şimdiki Ermeniler, Antranik Paşa'nın hayatı ve mücadelesi hakkında çok az şey bilir. Bu nedenle, çalışma halkın da anlayabileceği bir dille yazılmıştır. Ermeniler tarafından özgürlük ve yeniden yaşamak için verilen mücadeleyi tarih bilinci çerçevesinde anlatmayı hedeflemiştir. Bu tarihsel süreci değerlendiren, belki de ilk çalışmadır.
Tamamen gerçeklere sadık, özlü bir metin oluşturmaya ve özel görüşlerimi saklı tutmaya özen gösterdim. Ermeni tarihinin tartışmalı olan sorunlarına yaklaşırken nesnel davranmaya çalıştım. Ermeni Hareketi'nin trajik ve kahramanlık boyutlarını anlaşılır bir dille gözler önüne seren bir kitaba ihtiyaç olduğuna inandım. Umarım kitabım bu boşluğu dolduracak, ilgilenen tüm araştırmacıların dikkatlerine değer bulunacaktır.“
Kitap, Antranik Paşa'nın anıları etrafında tarihi olguları Ermeni cephesinden sunmaktadır. Ön yargılı okunan tarihi elden geçirmek için son derece kapsayıcı bir belgesel olarak 1880 ve 1920 dönemini orijinal resimleriyle birlikte vermektedir.
Kitap, “önce öğren sonra eleştir, kabul et ya da karşı çık“ prensibini savunan, özgürlükçü, aydınlanmacı ve içerdiği konuları tartıştıracak bir eserdir.

Stok Kodu
9789758245406
Boyut
160-235
Sayfa Sayısı
389
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2003-01
Çeviren
Nairi Erek,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat