Aşık Mevlüt İhsan'nın Aşk Konulu Hikayeleri Üzerine Bir Araştırma

%20
Aşık Mevlüt İhsani'nin Aşk Konulu Hikayeleri Üzerine Bir Araştırma,Işı

Liste Fiyatı : 30,00 TL
İndirimli Fiyat : 24,00 TL

Havale/EFT ile 23,71 TL
(Bu ürünü aldığınızda 24 puan kazanacaksınız)
   24

Temin süresi 5 iş günüdür.

Adet
Türk halkbilimi araştırmalarının, Türk milletinin kültürel, sanatsal estetik değerlerini tanıtma ve geleceğe aktarmanın en doğru yollarından biri olduğu bilinmektedir. Türk kültür ve edebiyat geleneğinin zenginliği içinde oldukça önemli bir yere sahip olan halk hikayeleri, her dönemde kültürel birikim ve çeşitliliğin dikkate değer kaynakları arasında yer almıştır. Sözlü geleneğimizin önemli türlerinden biri olan halk hikayeleri, Türk halkının hayal ve yaratma gücünün hayat deneyimlerinin bir yansımasıdır.

Hikaye tasnif etmek gibi hikaye anlatmak da, usta musannifler, meddahlar ve aşıklar sayesinde sözlü gelenek yoluyla bir kuşaktan bir kuşağa aktarılmıştır. Türk halk hikayelerinin ortaya çıkması ve bu sözlü anlatım geleneğinin yaşaması şüphesiz usta anlatıcılar, musannif aşıklar tarafından sağlanmıştır.

Erzurum Aşıklık geleneği içinde yetişmiş olan Aşık Mevlüt İhsani, günümüz aşıklarının yaşayan, en önemli temsilcilerinden biridir. Bugün itibarıyla seksen yaşında olan Aşık Mevlüt İhsani, hayatının altmış yılından fazlasını aşıklık sanatına vermiş, beş yüzden fazla şiir söylemiş, elliye yakın hikaye anlamış ve tasnif etmiştir.

Kitapta, "Türk halk klasikleri"nin bizde en önemli malzemesi olan "halk hikayeleri"nin derlenip yazıya geçirilmesi, incelenmesi ve oluşturulacak "halk hikayesi repertuarına" yaşayan bir aşık-musanniften alınan malzeme sağlamak, geleneksek metinleri modern edebiyat kuramlarıyla incelemek ve bu yolla edebiyat ve kültürel çalışmalara katkı yapmak amaçlanmıştır.

Stok Kodu
9789944397407
Boyut
160-235
Sayfa Sayısı
372
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2010-12
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat