Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası

%14
Avrupa Güvenlik ve Savunma Politiksa,Haşim Türker

Liste Fiyatı : 28,00 TL
İndirimli Fiyat : 24,08 TL

Havale/EFT ile 23,79 TL
(Bu ürünü aldığınızda 24 puan kazanacaksınız)
   24

Temin süresi 5 iş günüdür.

Adet
İkinci Dünya Savaşı sonrasında Avrupa'nın iktisadi, siyasi ve askeri açıdan bütünleşme çabaları iktisadi anlamda başarıya ulaşmış, siyasi ve askeri anlamdaki bütünleşme gayreti ise ancak Soğuk Savaş sonrasında ivme kazanabilmiştir.
Soğuk Savaş'ın sona ermesi ile beraber Amerika Birleşik Devletleri'nin tek başına dünya düzenini belirleyen dev bir güç olarak ortaya çıkması, Avrupa Birliği'nin çok taraflı bir dünya oluşturma gayreti içine girmesine ve Avrupa bütünleşmesinin özellikle siyasi ve askeri manada da gelişmesinin bir öncelik olarak belirlenmesine yol açmıştır. Bu çerçevede, önce siyasi birliğin sağlanması için faaliyetlerde bulunmuş, buna paralel olarak siyasi iradeyi destekleyebilecek bir askeri gücün oluşturulması için çaba sarf edilmiştir. Bu çabaların bir sonucu olarak Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası (AGSP) adı altında Avrupa Birliği'nin siyasi kararlarını destekleyebilecek nitelikte bir askeri gücün oluşturulmasına başlanmıştır.
Bu çalışma, Avrupa birliği'nin bu çabasını tarihi gelişmesini incelemeye gayret etmek üzere hazırlanmıştır. Bu kapsamda, Avrupa Birliği'nin ortak güvenlik savunma politikasının oluşum süreci derinlemesine irdelenmiş ve bu sürecin başta dünya güvenliği olmak üzere, Türkiye'nin dış politikası ve güvenliği ile Türkiye-AB ilişkilerine etkilerinin ortaya konulması amaçlanmıştır.
(Tanıtım Bülteninden)
Stok Kodu
9789944771450
Boyut
160-235
Sayfa Sayısı
212
Basım Yeri
Ankara
Basım Tarihi
2007-02
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
1. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat