Aziz Thomas’ta Felsefe - Teoloji İlişkisi Bilgi ve İnanç

%17
Aziz Thomas'ta Felsefe-Teoloji İlişkisi,Süleyman Dönmez

Liste Fiyatı : 12,00 TL
İndirimli Fiyat : 9,96 TL

Havale/EFT ile 9,84 TL
(Bu ürünü aldığınızda 9 puan kazanacaksınız)
   9

Temin süresi 5 iş günüdür.

Adet
İnsanlığın bilim ve felsefe tarihinde teoloji - felsefe ilişkisi çok önemli bir yer tutmaktadır. Öyle ki, tanrısal bir otoriteyi ve bilgiyi esas alan teolojinin insani bîr bilgi ve tecrübeyi ölçü alan felsefeyle nasıl bîr ilişki içerisinde olduğu; teolojinin bilimselliği ve felsefenin bîr bilim olup olmadığı tartışmaları, dün olduğu gibi, bugünde zihinleri meşgul etmektedir.
Orta Çağ skolastik düşünüşünün son kesitinde karşımıza çıkan ve batının felsefi düşünüşünde kalıcı izler bırakan Aziz Thomas (1225-1274), pek çok diğer konu yanında, teoloji - felsefe ilişkisi üzerine de yoğun bir şekilde düşünen ve bu hususta kendine has fikirler üreterek yeni açılımlar ortaya koyan Hristiyan bir teologdur. Onun teolojiyi felsefenin yardımı ile bilimsel ve teorik bir temellendirmeye tabii tutmak istemesi, bilgi ve inanç arasındaki gerilimi iyice belirginleştirmiş ve teolojinin felsefede ayrı bir bilim olarak yapılmasına zemin hazırlamıştır.
Aziz Thomasta teoloji-felsefe ilişkisini bilim, ilgi ve inanç kavramları bağlamında akıcı bir dille gün ışığına çıkaran bu eser, Orta Çağ felsefesi alanında oldukça dikkat çekecek gibi görünmektedir.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789756447222
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
155
Basım Yeri
Adana
Basım Tarihi
2004-01
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat