Doğu ve Güneydoğu'da, intihar ve töre cinayetleri haberleriyle sürekli olarak gündeme gelen ve evliliklerdeki “kız takası“ anlamını taşıyan “berdel“, kitap konusu oldu.
Araştırmacı-yazar Müslüm Yücel, yüzyıllardır Doğu ve Güneydoğu'da uygulanan ve şu ana kadar binlerce genç kızın mutsuz ve zoraki evliliklerle birlikte ölüm ve ihtiharına neden olan bu uygulamayı, “Töre, namus ve intihar sarmalında“ üst başlığıyla “Berdel“ adlı kitapta ele aldı.
Berdel'in tarihi kökeni, türleri ve töre içindeki yerine ilişkin bütün detayları biraraya toplayan Yücel, elli iki ayrı berdel örneğini, bu uygulamanın kurbanlarıyla yaptığı görüşmelerle mercek altına alıyor ve dünyanın en acımasız uygulamalarından biri olarak kabul edilen berdel ile ilgili net bir fotoğraf ortaya koyuyor.
Kendi kız kardeşi de berdel yoluyla mutsuz bir evlilik yaptığı için özel olarak bu konuya eğilen Yücel, bu alanda yazılmış tek araştırma/inceleme kitabı olan “Berdel“de, bin yıllardır dinmeyen bir çığlığı taşıyor geçmişten günümüze...
Bu kitap asla bir roman değildir. Bu kitap bir korku ve gerilim filminin senaryosundan devşirilmiş bir öykü kitabı hiç değildir. Kitapta anlatılan her şey ve okurken yürüreğinizi burkacak her trajik olay maalesef doğrudur.
Berdel nedir?
Berdel, bir korkudur.
Ölümdür.
Acıdır.
Çığlıktır.
Berdel, bin yıllardır bitmeyen bir ağıtın adıdır.
O küçücük bir kızdır aslında. Ama hayalleri yoktur, sevmek, aşık olmak hakkı yoktur.
Çünkü o kan bedelidir. O namus bedelidir. O beşik kertmesidir.
O henüz aşkı tanımadan kaderine hükmedilen bir kurbandır
(Tanıtım Yazısından)
Stok Kodu
9789944321051
Sayfa Sayısı
295
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2006-12
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat