Biri Totalitarizm mi Dedi?

%18
Biri Totalitarizm mi Dedi?,Slavoj Zizek

Liste Fiyatı : 25,00 TL
İndirimli Fiyat : 20,50 TL
(Bu ürünü aldığınızda 20 puan kazanacaksınız)
   20

Temin süresi 4 iş günüdür.

Adet
Bu kitapta okur, 'totalitarizm' hayaletinin hâlâ ortalıkta gezindiği konusunda uyarılmaktadır.
“Solun, liberal demokrasinin ('demokrasi' 'totalitarizm'e karşı vs.) temel koordinatlarını kabullenişi ve şimdi de kendi (karşı) konumunu bu uzam içinde yeniden tanımlamaya çalışması Solun kuramsal hezimetinin en açık işaretidir. Kayda değer nokta, hegemonik liberalizme karşı önde gelen “eleştirel“ felsefi tepkinin, yani postmodern yapısökümcü Sol tepkinin “totalitarizm“ kategorisine bel bağlamasıdır.
Bu durumda yapılması gereken ilk şey, solunda da kabullenmiş olduğu bu liberal tabulara korkusuzca tecavüz etmektedir: “anti-demokratiklikle“, “totalitarist“ olmakla suçlanıyorsak ne olmuş yani?
Totalitarizm bütün kariyeri boyunca, “serbest radikalleri“ ehlileştirmek, liberal demokratik hegemonyayı garantilemek. Sağcı Faşist diktatörlüğün ikizi olan liberal demokrasinin Solcu eleştirisinden vazgeçmek gibi karmaşık bir operasyonu sürdürebilmeyi başaran ideolojik bir nosyon olagelmiştir...
“Totalitarizmi“ alt kategorilere bölmek de “Fasişt ve Komünist“ çeşitlemeler arasındaki farkı vurgulamak ise yararsız bir çabadır: “totalitarizm“ nosyonu bir kez kabul edildi mi, artık liberal-demokratik ufkun içindesiniz demektir. Konformist liberal seciyesizler (geçmişteki) katliamların dehşetini nihaî öcü olarak utanç verici bir şantaj unsuru biçiminde kullanıp varolan düzeni savunurken, kendilerine iyi yüzlü bir tatmin bulurlar: Çürümüşlüğün, sömürünün ve bu gibi şeylerin diz boyu olduğunu bilen (Konformist liberal seciyesizler) gidişatı değiştirmek için bulunacak her girişimi, “totalitarizm“ hayaletine verilen bir hayat öpücüğü ile ahlakî olarak tehlikeli ve kabul edilemez olduğu ilân edilerek reddedilir.
Bu kitap totalitarizm nosyonun tarihinin sistematik sunumlarına bir tane daha eklemek amacını gütmüyor.
Bu kitap, “totalitarizm“ nosyonunun bırakın etkili bir kuramsal kavram olmayı, aslında bir tür kıytırık mazeret olduğundan ifade edilme çabasıdır. “Totalitarizm“ nosyonu bizleri düşünmeye sevk etmez, tam tersine bizleri kendi tanımladığı tarihsel gerçeklikle ilgili yeni bir içgörü edinmeye zorlar ve hattâ düşünme zahmetinden kurtarır, ya da hattâ düşünmemizi aktif bir biçimde önler. Bu kitap sabırsız okura “totalitarizmin“ daha en başından beri, hep ve hâlâ neden kıytırık olduğunu açıklamaktadır.“
-S. Zizek
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789756790410
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
256
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2013-08
Çeviren
Halil Nalçaoğlu,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat