Bitlis Beyi Abdal Han’a Gönderilen Kanlı Ekmek

%8
Bitlis Bey'i Abdal Han'a Gönderilen Kanlı Ekmek,Haydar Işık

Liste Fiyatı : 24,00 TL
İndirimli Fiyat : 22,08 TL

Havale/EFT ile 21,81 TL
(Bu ürünü aldığınızda 22 puan kazanacaksınız)
   22

Temin süresi 5 iş günüdür.

Adet
Haydar Işık'ın “Şafağı Beklemeyeceğiz (anı-roman)“ “Son Sığınma (roman)“, “Memik Ağa (Roman)“, “Şerkoy'dan Sultan Selahaddin Eyyubi'ye (Tarihi Roman)“, “Dersim Tertelesi (Tarihi Roman)“, “Ronahi (Anı-Roman)“, “Almanya'da yitenler (kısa öyküler)“, “Bir Ermeni Kızın Yazgısı (Çeviri)“, “Türkler Kürtler İranlılar (Çeviri), “Evliya Çelebi Seyahatnamesinde Bitlis (Çeviri)“ gibi çalışmaları ilk akla gelen eserleridir.
Ayrıca Haydar Işık, bir Yahudi online gazetesine de analiz içerikli Almanca makaleler yazmaktadır.
Yazar Ahmet Kahraman; Haydar Işık'ın “Şerkoy'dan Sultan Selahaddin Eyyubi'ye“ kitabı üzerine:
“Tarık Ali ve Amin Maalouf, Eyyubi devletinin kurucusu Kürt Selahaddin Eyyubi'yi ayrı ayrı romanlaştırdılar. Haydar Işık, daha ileriye giderek, Selahaddin'in aşireti Ravandi, devlerin kapılarını açan amcası Şerkoy (Dağ Aslanı)'dan başlayarak romanını yazdı. Üç kitabı da okudum. Haydar Işık, zengin, lirik anlatım biçimi, edebiyatıyla bu iki dünya devinden geri değil, tersine şiirsel dili ve her satırında hissedilen sıcacık yürek atışlarıyla, bunların önüne geçiyordu. Haydar Işık,halkına sevdalı ve onun belleklerinden bir kalem. Aynı zamanda kalem adamlarının düellocu soyundan, geleneğinden gelme olduğu için de, 'acaba!' demeyen, sözünü esirgemeyenlerden...“
Elinizdeki tarihi romanda tanınmış yazar Haydar Işık, size 1650'li yıllarda, çağın en büyük devlet adamı olan Abdal Han yönetimindeki Bitlis Beyliği'nin sosyal, kültürel ve ekonomik durumunu, ünlü seyylah Evliya Çelebi'nin yazdıklarına sadık kalarak anlatmaktadır.
Neden Osmanlı sadrazamı Melek Ahmet Paşa, Bitlis Beyi Abdal Han'a savaş açtı? Neden Kürt aşiretleri ihanet etti? Neden Bitlis'in şehzadeleri birbirine düşman oldu? Neden Evliya Çelebi Abdal Han'a hayran kaldı?
Kitap, Bitlis Hanı'nın cariyesi Sofia'ya tutkunluğu, ileri yaşına rağmen büyük Osmanlı ordusuna karşı verdiği onurlu mücadeleyi anlatıyor.
Bu kitap, sizi Haydar Işık'ın kaleminden, üç buçuk asır öncesinin Bitlis'ine götürecektir.

Stok Kodu
9789759010256
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
288
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2006-02
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat