Elma (Ciltli)

%18
Elma,Enis Batur

Liste Fiyatı : 10,00 TL
İndirimli Fiyat : 8,20 TL
(Bu ürünü aldığınızda 8 puan kazanacaksınız)
   8

Temin süresi 5 iş günüdür.

Adet
Elma, 10 yaşını tamamladı. Dalından düştüğü günlerde başı dertten kurtulamadı: İhbar edildi, mahkemeye verildi, okurdan iki yıl boyunca alıkoyuldu, bu nedenle “İfade Özgürlüğü Ödülü“yle nişanlandı. Yazarı, yayıncısı, avukatı ödünsüz direndiler, sonunda azat edilebildi. Arada Fransa'da, Romanya'da, Arnavutluk'ta çevrilip yayımlandı, Courbet kaynaklarının çoğuna girdi. Prof. Mustafa Durak, hakkında kitap yazdı.
Editörün Notu: Enis Batur'un Elma adlı romanı İstanbul 4. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından müstehcen bulunarak toplatılmıştır.
Yayıncının Notu: Elma beraat etti! Enis Batur'un Elma adlı romanı, 16 Temmuz 2002 tarihinde İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde yapılan duruşması sonucu beraat etti.
Elma hakkında 22/01/2002 tarihinde İstanbul 4. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından müstehcen yayın olduğu gerekçesiyle TCK'nın 426. Maddesince ceza davası açılmıştı.
Tüm duruşmalarda toplatmaya gerekçe olan resimlerin dünyaca ünlü ressamlara ait tıpkıbasımlar olduğunu, toplatma kararı vererek Rönesanstan günümüze plastik sanatlar adına yaratılmış tüm değerlerin cezalandırıldığını ve bu yüzden böylesi bir yanlışın önüne geçilmesini istemiştik.
Bugünkü duruşmada karar tutanaklara “kitabın kapağında ve içersinde kullanılan resimlerin dünyaca ünlü müzelerde sergilendiği, halkın ar ve haya duygularını incitici olmadığı, sanat değeri bulunduğundan unsurları itibariyle oluşmayan suçtan sanıkların beraatine, kitap hakkında verilmiş toplatma kararının kaldırılmasına“ şeklinde geçerek sonuçlanmıştır.
- - - -
Acı Bilgi - Fugue Sanatı Üzerine Bir Roman Denemesi'nini ardından, Enis Batur, benzer bir kurguyla karşımıza çıkıyor Elma'da: Örgü teknikleri üzerine bir roman denemesi. Yazar, sağ ve sol elinde birer şiş, sağında solunda farklı yumaklar, ilmekten ilmeğe ilerliyor.
Batı sanatının tabu kırıcı yapıtlarından biri, Courbet'nin Dünyanın Başladığı yer'i 1866 yılında bir Osmanlı koleksiyoncusu tarafından ressama ısmarlandığı andan, 1995'te Orsay Müzesi'nde kamuya sunuluşuna dek, çeşitli “peçe“lerin altında saklı tutulmuştu.
Ortaya çıktığında sanat tarihçileri, eleştirmenler, romancılar üzerinde yoğunlaştılar - Batıda, Batının en doğu noktasında, olup-bitene İstanbul'dan bakan bir Türk yazarı, ters açıdan örgüyü söküp yeniden kurmaya karar verdi: Bu kitap, kabartma motif olarak Halil Şerif Paşa'yı seçen, onu hem Courbet'nin yapıtına ve alışılmadık bir yaradılış yorumuna bağlayan, hem de “Yabancılık“ statüsünü eşeleyen bir perspektife dayanıyor.
Enis Batur'dan bir melun metin - daha.

Stok Kodu
9789755701448
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
152
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2012-01
Kapak Türü
Ciltli
Kağıt Türü
3. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat