Ermeni Ulusal Demokratik Hareketi veErmeni Ulusal Demokratik Hareketi ve 1915 Soykırımı

%8
1915 Soykırımı,Recep Maraşlı

Liste Fiyatı : 43,00 TL
İndirimli Fiyat : 39,56 TL

Havale/EFT ile 39,08 TL
(Bu ürünü aldığınızda 39 puan kazanacaksınız)
   39

Temin süresi 5 iş günüdür.

Adet
'Bu çalışmanın I. bölümünü 'Ortak Bir Tarih Denemesi' oluşturuyor. Ermeni tarihi bilinmeden Kürt tarihinin, Yunan tarihi bilinmeden Ön Asya'nın ve bütün bunlar bilinmeden de Türk egemenliği tarihinin anlaşılamayacağını düşünüyorum.
II. bölüm, 'Ermeni Ulusal Demokratik Hareketi' başlığını taşıyor. Ermeni ulusal hareketinin oluşumu, Türk, Yunan, Kürt, Asur ve Balkan toplumlarıyla ilişki ve etkileşimleri içinde ele alınmaya çalışılıyor.
'Jenosit 1915' başlığını taşıyan III. bölüm, tümüyle Soykırım olgusunun oluş ve sonuçlarına odaklanıyor. Tehcir kanunu ve uygulanışı, Soykırım'daki siyasi, toplumsal ve kurumsal sorumluluklar; İttihat ve Terakki, Teşkilat-ı Mahsusa, Hamidiye Alayları, Alman Askeri varlığı, bu bölümün tartıştığı başlıklar. Bu bölümde üç ayrı örnek olay üzerinde ayrıntılı olarak durulmakta: 'Bediüzzaman'ın Teşkilat-ı Mahsusa ile ilişkisi', 'Hacı Musa Bey prototipi' ve 'Sabiha Gökçen örnek olayı'...
IV. bölümde 'Kemalist İktidar ve Batı Ermenistan'ın İşgali' başlığı altında, Bolşevik Devrimi, I. Dünya Savaşı'nın sona ermesi, Sevr ve Lozan barış görüşmeleri ile gelişen süreçlerde Kemalist hareketin gelişmesi, Bolşeviklerin ilişkileri, Kürt-Ermeni ittifak arayışları, Kürt ulusal başkaldırılarının başlaması gibi olgular yer alıyor.
'Cumhuriyet'in Etnik Yok etme ve Yayılma Politikaları' başlığı altında V. bölümde Nasturilerin Hakkari'den çıkarılması; 'Mübadele' ile Ön Asya'daki Rum varlığının silinmesi; Antakya'nın [Hatay] ilhak edilmesi; Kürt direnişlerinin 'tedip ve tenkil'i, 'Mecburi iskan' ve asimilasyon politikaları; 'Varlık Vergisi', 'Struma olayı', Türkiye'nin 'Kristal Gece'si 6-7 Eylül Olayları', Kıbrıs'ın kuzeyinin işgal edilmesi gibi konu başlıkları yer alıyor.
VI. bölümde 'Sonuç' olarak 'Soykırım ve Etnik Yok etme Politikalarının Tartışılması' yer almakta.
Kitabın sonundaki 'İsmi Değiştirilen Yerleşim Yerlerinin Etimolojik Kökenleri' başlığı taşıyan 'Ek' bölümde, isimleri Türkçeleştirilmeye çalışılan yerleşim yerleri isimlerinin asılları; Ermenice, Kürtçe, Yunanca, Süryanice, Arapça, Farsça öz anlamları verilmeye çalışılmaktadır.'

Stok Kodu
9789759010683
Boyut
165-240
Sayfa Sayısı
544
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2008-10
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat