Grev BildirisiEmek Öyküleri 2Emek Öyküleri 2

%20
Grev Bildirisi,Adnan Özyalçıner

Liste Fiyatı : 14,00 TL
İndirimli Fiyat : 11,20 TL

Havale/EFT ile 11,06 TL
(Bu ürünü aldığınızda 11 puan kazanacaksınız)
   11

Temin süresi 4 iş günüdür.

Adet
“Kitabın ilk öyküsü Ekmek bir Sovyet öyküsü, açlık ve kıtlık günlerinde alınteriyle emek vererek kazanılan ekmeğin değerini, kutsallığını, güzelliğini anlatıyor. Onu izleyen öyküler, insanların bileğinin hakkıyla kazandıkları ekmek uğruna verdikleri savaşımı dile getiriyor. Bu savaşım, ekmeğin bölüşüleceği, emeğin özgürleşeceği aydınlık günlere olan inancı simgeliyor. Bu inanç, her türlü engelin bilinçlenerek, bilinçlendirilerek aşılacağı sonucunun çıkarılacağı mutlu bir geleceğe doğru açılan aydınlık bir kapı.
Kitap, Grev Bildirisi öyküsünde yer alan Paşabahçe Şişe ve Cam işçilerinin İstanbul halkına dağıttıkları bildirideki şu sözlerle son buluyor: “Bugün 80 günü geçti, gene de hakkımızı istiyoruz. Dağlarda ebegümeci topluyoruz, labada topluyor, balık olursa oltayı alıp koşuyoruz. Evde fazla eşya vardı, kilim, mintan, iskemle gibi. Onları da satıyoruz. Ölüm Allahın emri, ama bu adam bizimle masaya oturmalı, mahkeme kararına, yargıtay kararına uymalı. Bu adamın hem devlete milyonlar zarar vermeye, hem de bizleri süründürmeye ne hakkı vardır?
Halbuki fabrikanın bir günlük zararını, bize zam diye verse mesele hallolur.
İşçinin kendi kaleminden önerdiği bu acil çözüm, hiçbir zaman uygulanmadı. Uygulansaydı bile geçici bir çözüm olacaktı. Temelde değişen bir şey yoktu. Emek-sermaye çelişkisi sürdükçe işçinin direnişi kaçınılmazdı. İki taraf da bunu bilerek savaşımını bugün de sürdürüyor.“
-Sennur Sezer - Adnan Özyalçıner-
(Arka Kapak)
Kitapta, Yefim Zozula, Muzaffer Buyrukçu, Fakir Baykurt, Mehmet Başaran, Tali Apaydın, Siegfried Lenz, Muzaffer İzgü, Füruzan, Tomris Uyar, James T. Farrell, Alice Childress, Ercole Patti, Zeyyat Selimoğlu, Osman Şahin, Cengiz Gündoğdu, Orhan Duru, Dursun Akçam, Ayşe Kilimci, Yüksel Pazarkaya, Bekir Yıldız, Behzat Ay, Hakkı Özkan, Necati Güngör, Hasan Kıyafet, Hulki Aktunç, Necati Mert, Erdal Öz, Metin İlkin'in öyküleri bulunmaktadır.
Stok Kodu
9799757837922
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
219
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2011-12
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
3. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat