Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
%20
Kafkasya Mücahidi Şeyh Şamilin Gazavatı,Muhammed Tahir El-Karahi Kafkasya Mücahidi Şeyh Şamilin Gazavatı,Muhammed Tahir El-Karahi

Kafkasya Mücahidi Şeyh Şamilin Gazavatı

Liste Fiyatı : 24,07TL
İndirimli Fiyat : 19,26TL
Kazancınız : 4,81TL
Kafkasya Mücahidi Şeyh Şamilin Gazavatı
Kafkasya Mücahidi Şeyh Şamilin Gazavatı
Büyüyen Ay Yayınları
19.26
Elinizdeki bu eserin müellifi Muhammed Tâhir el-Karahî imam Şâmil'in yakın arkadaşı ve onun muradı üzerine gazavatı kaleme alan kişi olarak bilinir. Bazı araştırma eserlerinde ise Karahî'nin eseri, Şâmil'in resmî kroniği olarak kabul edilir. Arapça olarak kaleme alınan bu eseri, Şâmil'in Mekke'de ikâmet eden oğlu, şair Mehmed Akif'e vermiş; o da tetkik etmesi için istanbul'da Tâhirü'l-Mevlevî'ye teslim etmiştir. Onun marifetiyle Türkçe'ye tercüme edilen eser, hicrî 1333 (miladî 1915) tarihinde Osmanlıca olarak basılmıştır. Daha sonra gerek Rusya'da, gerekse Kafkaslar üzerine çalışma yapan batılı araştırmacılar nezdinde itibar gören bu eserin, sadeleştirme olarak Türkiye'de de birkaç baskısı yapılmıştır. Kafkaslar'daki Rus kolonizasyonuna karşı Şeyh Mansûr'un 1785'te başlattığı ve genel olarak müridizm Igazavatl olarak adlandırılan direniş hareketinin, sonraki tarihlerdeki üç imamı Gazi Muhammed, Hamza ve Şâmil dönemlerinin hadiselerini, müslümanların bakış açısından tafsilatlı olarak anlatan bu eser, alanında yegâne kaynaktır.
 • Açıklama
  • Elinizdeki bu eserin müellifi Muhammed Tâhir el-Karahî imam Şâmil'in yakın arkadaşı ve onun muradı üzerine gazavatı kaleme alan kişi olarak bilinir. Bazı araştırma eserlerinde ise Karahî'nin eseri, Şâmil'in resmî kroniği olarak kabul edilir. Arapça olarak kaleme alınan bu eseri, Şâmil'in Mekke'de ikâmet eden oğlu, şair Mehmed Akif'e vermiş; o da tetkik etmesi için istanbul'da Tâhirü'l-Mevlevî'ye teslim etmiştir. Onun marifetiyle Türkçe'ye tercüme edilen eser, hicrî 1333 (miladî 1915) tarihinde Osmanlıca olarak basılmıştır. Daha sonra gerek Rusya'da, gerekse Kafkaslar üzerine çalışma yapan batılı araştırmacılar nezdinde itibar gören bu eserin, sadeleştirme olarak Türkiye'de de birkaç baskısı yapılmıştır. Kafkaslar'daki Rus kolonizasyonuna karşı Şeyh Mansûr'un 1785'te başlattığı ve genel olarak müridizm Igazavatl olarak adlandırılan direniş hareketinin, sonraki tarihlerdeki üç imamı Gazi Muhammed, Hamza ve Şâmil dönemlerinin hadiselerini, müslümanların bakış açısından tafsilatlı olarak anlatan bu eser, alanında yegâne kaynaktır.
   Stok Kodu
   :
   9786059268141
   Boyut
   :
   0x0
   Sayfa Sayısı
   :
   274
   Basım Yeri
   :
   İstanbul
   Baskı
   :
   1
   Basım Tarihi
   :
   2016-01
   Kapak Türü
   :
   Davut Köse
   Kağıt Türü
   :
   2.Hamur
   Dili
   :
   Türkçe
 • Yorumlar
  • Yorum yaz
   Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat