Kamu Yönetimi YazılarıTeoride Değişim, Yeniden Yapılanma, Sorunlar ve Tartışmalar

%14
Kamu Yönetimi Yazıları,Musa Eken

Liste Fiyatı : 43,00 TL
İndirimli Fiyat : 36,98 TL

Havale/EFT ile 36,53 TL
(Bu ürünü aldığınızda 36 puan kazanacaksınız)
   36

Temin süresi 5 iş günüdür.

Adet
20. Yüzyılın ilk yarısında Batı'da uygulanmaya başlanan refah devleti anlayışı, kamu hizmetlerini çoğaltmış, devleti büyütmüştür. Bu durum; kamu yönetiminin, hacim oalrak büyümesinin yanında toplumun her düzeyine çeşitli hizmetlerle nüfuz etmesine de yol açmıştır. Kamu yönetiminin sunduğu çeşitli hizmetler toplumu memnun ederken, hantallık, kuralcılık, kırtasiyecilik, bütçe açıkları, borçlar, israf, yolsuzluk gibi kötü yönetim uygulamalarını da beraberinde getirmiştir ve kamu yönetimine karşı olumsuz bir bakış açısı yaratmıştır. Kamu yönetimi üzerindeki bu olumsuz bakış açısı, zamanla onun yapı, işleyiş ve ilişki biçimlerinin eleştirilmesine odaklanmıştır. 1980'li yılların başında gelişmiş ülkeler, yeni bir bakış açısı çerçevesinde kamu yönetimi sistemlerini yeniden yapılandırmaya koyulmuşlardır. Amaç, daha az maliyetle ve daha yüksek bir sorumluluk anlayışıyla çalışan bir kamu yönetimi sistemi kurmaktadır.
Ülkemizde 2003 yılında geniş kapsamlı olarak ele alınan kamu yönetimi reformu çalışmaları ve bunun üzerinde yürütülen tartışmalar, kamu yönetimi literatürüne önemli katkılar sağlamıştır. Bu tartışmalar; ülkemiz bağlamında, kamu yönetiminin, statik görünümünden kurtularak teorik ve uygulama yönü zengin, daha dinamik bir disipline doğru çevrilmesine neden olmuştur. Şüphesiz kamu yönetimi, boşlukta işleyen bir sistem veya olgu değildr. Çevresel şartlardaki değişme ve gelişmelerin, iç yapı ve işleyişte ortaya çıkan yetersizliklerin kamu yönetimi düşünce ve uygulamalarına da yansıması kaçınılmazdır.
Bu kitap, kamu yönetiminin küresel ölçekte gerek düşünce ve gerekse uygulama olarak yaşamış olduğu bu dönüşümü, ülkemizdeki uygulama ve etkilerini de ele alarak birlikte değerlendirmek ve genel kamu yönetimi literatürüne katkıda bulunmak amacıyla ortaya çıkmıştır.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9786053950202
Boyut
160-235
Sayfa Sayısı
614
Basım Yeri
Ankara
Basım Tarihi
2007-10
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
1. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat