Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
%25
Karagöz,Dürrüşehvar Duyuran

Karagöz Topkapı Sarayındaki TasvirleriyleTopkapı Sarayı’ndaki Tasvirleriyle

Liste Fiyatı : 24,00TL
İndirimli Fiyat : 18,00TL
Kazancınız : 6,00TL
%25
Temin süresi 4 iş günüdür.
Karagöz Topkapı Sarayındaki Tasvirleriyle
Karagöz Topkapı Sarayındaki Tasvirleriyle Topkapı Sarayı’ndaki Tasvirleriyle
Arkeoloji ve Sanat Yayınları
18.00
Arkeoloji ve Sanat Yayınları olarak yayımını gerçekleştirdiğimiz Karagöz ile ilgili bu çalışma Dürrüşehvar Duyuran'ın (1924-1993) Topkapı Sarayındaki Karagöz Tasvirlerine dayanarak 1957 yılında tamamladığı bir eserdir. Bilindiği gibi adını, oyunun baş kişisinden olan Karagöz, Türk temaşa sanatının karakteristik örneklerinden birisidir. Osmanlı döneminde seyircilerin önüne konulan gergin bir beyaz perde üzerinde (yağ kandili yada mum ışı yardımıyla) deve derisinden kesilmiş, şeffaflaştırılmış ve boyanmış figürlerin perdeye dik sopalarla hareketine dayanan bir gölge oyunudur. Karagözcü hem sopalarla bu figürleri bir kurgulama ile hareket ettirirken, hem sesini hemde şivesini hem figürü değiştirerek kendisine özgü konuşturur.
Genellikle bir metne dayanmadan doğaçlama söyleşmelerle (muhavere) daha çok yanlış ve ters anlamlarla gelişen güldürmelerdir.
(Arka Kapak)
 • Açıklama
  • Arkeoloji ve Sanat Yayınları olarak yayımını gerçekleştirdiğimiz Karagöz ile ilgili bu çalışma Dürrüşehvar Duyuran'ın (1924-1993) Topkapı Sarayındaki Karagöz Tasvirlerine dayanarak 1957 yılında tamamladığı bir eserdir. Bilindiği gibi adını, oyunun baş kişisinden olan Karagöz, Türk temaşa sanatının karakteristik örneklerinden birisidir. Osmanlı döneminde seyircilerin önüne konulan gergin bir beyaz perde üzerinde (yağ kandili yada mum ışı yardımıyla) deve derisinden kesilmiş, şeffaflaştırılmış ve boyanmış figürlerin perdeye dik sopalarla hareketine dayanan bir gölge oyunudur. Karagözcü hem sopalarla bu figürleri bir kurgulama ile hareket ettirirken, hem sesini hemde şivesini hem figürü değiştirerek kendisine özgü konuşturur.
   Genellikle bir metne dayanmadan doğaçlama söyleşmelerle (muhavere) daha çok yanlış ve ters anlamlarla gelişen güldürmelerdir.
   (Arka Kapak)
   Stok Kodu
   :
   9789756899786
   Boyut
   :
   165-240
   Sayfa Sayısı
   :
   72
   Basım Yeri
   :
   İstanbul
   Basım Tarihi
   :
   2000-11
   Kapak Türü
   :
   Karton Kapak
   Kağıt Türü
   :
   2. Hamur
   Dili
   :
   Türkçe
 • Yorumlar
  • Yorum yaz
   Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat