Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL

Kitap

Kitap

İnsanlık uzun ve zorlu bir yoldan geçerek ilerliyor. Bilim ve sanat da bu ilerlemenin birikimi anlamına geliyor. İster sanat ister bilim olsun, insanlık ortak hafızasını yazı ile muhafaza ediyor. Günümüzde fetişizme varan bir kitap severlik vurgusu var. Oysa okumak, kitaplarla meşgul olmak bir hobi veya boş zaman eğlencesi değildir. Hiçbir zaman da öyle olmamıştır zaten. Bu elbette okumanın, kitaplarla haşır neşir olmanın insanlar üzerinde dinlendirici ve iyileştirici etkisi olduğunu gerçeğini değiştirmez, fakat kitap ve okumak her zaman bundan çok daha fazlasıdır.

Ortalama bir insan ömrü her şeyi tecrübe ederek öğrenmek için fazlasıyla kısa. İnsanlığın ortak birikimine sırtını dönerek insan ancak ilk atalarının alabildiği kadar mesafe alabilir. Tabi o da mümkünse. Çünkü artık son derece hızlı değişen bir çağda yaşıyoruz.

Bu nedenlerle insanlığın ortak birikiminin kapısı olan kitaplara ayrı bir ilgi göstermek son derece doğal olsa gerek. Bugün okuma alışkanlıkları kadar bilgiye ulaşma yolları da değişiyor. Fakat unutmamak gerekir ki hafızamızın başladığı nokta basit nesneler üzerine yazılmış ilk harflerden oluşuyor. Nasıl ki dört basit koddan oluşan dna dizilimi dünyadaki çeşitliliği sağlıyorsa birkaç basit alfabe de tarihsel birikimimizi ihtiva ediyor.

Bunların bilincindeyiz, ve kitapvekitap.com bir kitap satış sitesi olmanın çok ama çok ötesinde. Kapat