Pentagon’un Yeni Haritası 21. Yüzyılda Savaş ve Barış

%20
Pentagon'un Yeni Haritası,Thomas P. M. Barnett
Amerikalılar, şimdiye kadar yaşadığımız 11 Eylül ve iki büyük savaş sonunda, ABD ölçüsünde başka büyük bir gücün olmadığını anlamış bulunuyorlar. Ayrıca dünyanın gerçekten ne olduğunu görmeye başlıyoruz: Küreselleşmenin İşleyen Merkez'ine kendilerini aktif bir şekilde entegre etmiş toplumlar ile küreselleşmeye Entegre Olmamış Boşluk'un tuzağına düşmüş olanlar -yani büyük oranda küresel ekonomiyle ve istikrarı tanımlayan kurallar dizisiyle ilişkisiz olanlar. Bu yüzyılda tehlikeyi tanımlayan şey bağlantısız olmaktır.
Sık sık bana sorulan bir soru var, “Neden Türkiye, küreselleşmenin İşleyen Merkez'i tanımınızda yer almıyor?“
Ben, Türkiye'yi küreselleşmenin Entegre Olmamış Boşluğu tanımının ya da küresel ekonomiyle en az bağlantılı ve bu yüzden de kitlesel şiddet ve çatışma riskine en açık ülkeler grubu içine dahil ettim. Bunun üç nedeni var. (...)
Amerika'yı güvenli hale getirmenin en hızlı yolu İran, Kuzey Kore, Suriye gibi en tehlikeli ve bağlantısız devletlere karşı önceden sert bir şekilde müdahalede bulunmaktır ya da temel olarak, “sıradaki kim“? stratejisidir. (...)
Kuzey Kore'nin Kim Jong-il'i devrildikten sonra en azından rejimin terörist gruplara ve El-Kaide'ye desteği sebebiyle İran bizim için listenin başında yer alacaktır. (...)
Amerika, Orta Asya'da ve İran Körfezi'nde savaşa hazırdır çünkü; bu bölgeden akan enerji küresel bağlantının korunması bakımından önemlidir. (...)
Ortadoğu, Merkez'e katılana kadar biz asla Ortadoğu'yu bırakmayacağız. (...)
Bizim güvenlik ihracımız olmasa bu bölge Rusya, Çin, Hindistan, İran ve Türkiye gibi bölgesel güçlerin büyük oyunlarının oynandığı bir alandan başka bir şey olmayacaktır. (...)
(Arka Kapak'tan)
Stok Kodu
9789758992010
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
480
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2005-01
Çeviren
Cem Küçük,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat