Edebiyatçılar Alemi Bir hukuk mezununun edebiyat muallimi olmak için imtihana girmesi zamanımız için çok şaşırtıcı olabilir. Ancak II. Meşrutiyet devrinde edebiyat, gençler nazarında büyük ve mukaddes bir meşgale, belki de bütün bir hayat demekti. Bir mecmuada bir yazı veya şiirin altında bir imza sahibi olmak için büyük heyecanla ve ihtirasla kalemlerin elden bırakılmadığı bir devirdi. Bir şiirin veya bir yazının, bir risalenin, sonsuz hazların ve saadetlerin kapısını aralayabildiği saadet demleriydi. Bunun için de bir hukuk mezunu edebiyat muallimliği için imtihana giriyor ve hayatının yelkenini kelimelerin uçsuz bucaksız efsunuyla dolduruyordu. M. Behçet Yazar, bu heyecanla yazdığı eserlerinin en önemlisi elinizdeki ilk defa kitap olarak yayınlanan eserdir.

Edebiyatımızın bugün unutulan, sonradan meşhur olduğu halde 1940'larda genç şair ve yazarlar olarak tanımlandığı dönemde kendilerinden alınan bilgilerle yazılan hayat hikayeleri, ilk yazıları ve yayınlandığı mecmualar, müstearlar ve eserlerinin edebi kritikleri.

Hiçbir yerde bulunamayacak bilgilerle edebiyatçıları tanırken, edebiyatın unutulan dünyasında yepyeni bir aleme giriş M. Behçet Yazar'ın bu kitabı ile mümkün olacaktır. Edebiyatçılar Alemi, 21. Yüzyıl Yayınları, 9789759473075, M. Behçet Yazar
Stok Kodu
9789759473075
Boyut
165-245
Sayfa Sayısı
344
Basım Yeri
Ankara
Basım Tarihi
1999
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat