Türk Amerikan İlişkileri

%28
Türk Amerikan İlişkileri,Nasuh Uslu
Türk Amerikan İlişkileri Türkiye ile ABD 2. Dünya Savaşının ertesinde geleneksel yalnızcılık ve ittifaklardan uzak durma politikalarından vazgeçerek, bir Soğuk Savaş ilişkisi şeklinde, aralarında güvenlik boyutunun çok ağır bastığı bir ittifak kurdular. Soğuk Savaş sona erdikten sonra da bu ittifak hala ayakta durmakta ve güvenliğin yanında ekonomi gibi diğer boyutlarının da önem kazanmasıyla birlikte dünya politikasının en önemli faktörlerinden biri olmaya devam etmektedir.

Orta Doğu, Orta Asya, Kafkaslar, Doğu Akdeniz, Balkanlar ve eski Sovyet Cumhuriyetleri'nin işgal ettiği topraklar gibi dünyanın en önemli bölgelerinde ortaya çıkan gelişmelerin Türk-Amerikan ittifakının dışarıda tutularak ele alınması mümkün değildir. Bu ittifakın dünya siyasetinde gelişmeleri etkilemesi tabiidir. Dünya olaylarını ya da en azından Ortadoğu, Balkanlar ve Kafkasya bölgelerindeki gelişmeleri anlayabilmek ve ileriye dönük tahminlerde bulunabilmek için Türk-Amerikan ilişkilerini bilmek gerekmektedir.

Türk-Amerikan İlişkileri hangi yıllarda başladı' Türkiye ABD ile "stratejik işbirliği anlaşması" yapmışken iki ülke arasındaki ilişkilerde sorunlar nereden kaynaklanmaktadır' Türkiye ABD'ye karşı direniş içinde midir yoksa teslimiyet içinde midir' Bütün soruların cevabı kitabın temel konusudur.
(Arka Kapak) Türk Amerikan İlişkileri, 21. Yüzyıl Yayınları, 9789756803103, Nasuh Uslu
Stok Kodu
9789756803103
Basım Yeri
Ankara
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat