Mevlana´nın Dayanılmaz Davetine Katılmak

%26
Mevlana´nın Dayanılmaz Davetine Katılmak,Hasan Akay
Teilnahme an der unwiderstehlichen Einladung von Mevlânâ

´UNESCO 2007- Dünya Mevlânâ Yılı´ dolayısıyla, Doğumunun 800. Yılında Mevlânâ´ya Armağan olarak hazırlanan bu kitap, Mevlânâ´nın üç Doğubilimci (Hammer-Purgstall, Friedrich Rückert ve Annamarie Schimmel) tarafından nasıl okunduğunu, nasıl alımlandığını ve Batı diline nasıl aktarıldığını bizzat şiir metinlerinden ve çevirilerin orijinallerinden yola çıkarak ortaya koyan bir çalışmadır.

İncelemeye konu olan üç Doğubilimci (Hammer-Purgstall, Friedrich Rückert ve Annamarie Schimmel) , Mevlânâ´dan ilhamla doğrudan veya dolaylı bir şekilde şiirler yazmışlar ve Mevlânâ´yı Batı dillerinde yansıtan birer ayna olmuşlardır. Bu üç Doğubilimci´nin Mevlânâ´dan ilhamla yazdıkları şiirlerden bir seçki, orijinal metinlerin Türkçeleri ile birlikte, ilk kez bu çalışmada yer almaktadır.

Bu çalışmanın diğer bir özelliği, mesajın üç dilde (Farsça, Almanca, Türkçe) aldığı şekli, anlatım ve aktarım tarzını, çağdaş disiplinler aracılığıyla araştırması; bir başka özelliği de, aynı dil ve kültürden gelen üç bilim adamının Mevlânâ için düşündüklerini, hissettiklerini ve yaşantılarına kattıklarını içermesidir
Stok Kodu
9789944997379
Boyut
135-21
Sayfa Sayısı
208
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2007-11
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat