Tanpınar Trajik Bir Şair ve Şiiri

%26
Tanpınar Trajik Bir Şair ve Şiiri,Yunus Balcı
Bu çalışma Tanpınar´ın şiirinde trajik durumun boyutlarını; hangi özellikleriyle yer aldığını, onun şiirindeki trajik çatışmaların nelerden kaynaklandığını ve şairin bu trajik durumlardan kurtulmak için hangi yollara başvurduğunu göstermeye çalışmaktadır.
Giriş bölümünde trajiğin kavram olarak kökeni ve anlamı üzerinde durulmuş, Batı´da eski Yunan edebiyatında ve modern Batı edebiyatında trajiğin ne şekilde karşımıza çıktığı tespit edilmeye çalışılmıştır. Bundan sonra ise Tanpınar´ın hayatındaki trajik duyuş söz konusu edilmiş; mektuplarından, hatıralarından ve çeşitli yazılarından hareketle ondaki trajik duyuş ve düşünüşün kökenleri ortaya konmak istenmiştir.
Çalışmamızın asıl hedefi olan Tanpınar´ın Şiirindeki Trajik Durum kısmı ise iki ana başlık etrafında ele alınmıştır. Birinci bölümde Tanpınar´ın şiirinde insanın kader, zaman, varlık ve hayat karşısındaki trajik durumu; ikinci bölümde ise rüya, sanat ve toplum vasıtasıyla bu trajik oluştan nasıl kurtulma gayreti içinde olduğu yer almaktadır.
Stok Kodu
9789944997416
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
157
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2008-2
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat