Bizans'ta Üç İmparatoriçe"Theodara, İrini, Zoe"

%25
Bizans'ta Üç İmparatoriçe,Derman Bayladı
İmparator Büyük Constantinus 330 yılında İstanbul'u Roma İmparatorluğu'nun başkenti ilan etmişti. İmparatorluk 395 yılında ikiye ayrılınca bu kez Doğu bölümünün başkenti oldu İstanbul.

476 yılından sonra ise artık tek bir Roma İmparatorluğu kalmıştı yer yüzünde. Ve bu İmparatorluk Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u fethetmesine değin birçok değişik hanedan tarafından yönetildi uzun tarih boyunnca.

Tarihçilerin, başkentin adı Bizans'tan dolayı Bizans İmparatorluğu diye adlandırdıkları bu çok uzun ömürlü imparatorlukta kimi zaman kadınlar da Basilissa ya da Augusta Unvanıyla önemli roller oynamışlardı. Bu imparatoriçeler içinde özellikle de yetenekleri ve siyasi hırslarıyla Theodora ve İrini Bizans İmparatorluğu tarihine damgalarını vurmuşlardır. Kitabımızda bu iki imparatoriçenin çok ilginç ve de ibret verici yaşam öykülerinden kesitler sunuyoruz.

Ele aldığımız üçüncü imparatoriçe Zoe ise yönetme yeteneğiyle değil, ileri yaşında birbiri ardına yaptığı üç evlilikle ve kocalarına Bizans tahtını armağan olarak sunmasıyla ün kazanmıştı.

Üç imparatoriçenin de, renkli yaşam öyküleriyle okuyucunun ilgisini çekeceğini düşünüyoruz.
Stok Kodu
9789944328340
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
182
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2009
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat