Menemen Olayı ve Türkiye'de Mehdicilik

%25
Menemen Olayı ve Türkiye'de Mehdicilik,Eyüp Öz
Menemen Olayı, üzerinden uzun yıllar geçmesine rağmen ,bıraktığı derin izler hala hissedilmekte ve üzerinde değişik spekülasyonlar yapılmaktadır.Kuşkusuz olayı bu kadar önemli yapacak bir çok sebep var.Olayın akışında yaşanan aksaklıklar ve tesadüfler birçok şüphenin nedeni olmuştur.Dinler tarihi ,din sosyolojisi,din psikolojisi ve dönemin bir çok probleminin aynası olan bu olay , ne yazık ki her zaman ön yargılarla değerlendirilip gerçek sebepleri araştırılmamıştır.

Menemen,Kubilay'ın boğazının kesildiği yer " lanetli şehir "olarak sonsuza dek mahkum oldu .Onunla birlikte Cumhuriyet'in de boğazı kesildi ve Menemen içine dönük , yasak bir hafıza geliştirdi.Zira adı, diğer terimleri "irtica" (dini reaksiyon) ve "ihtilal" olan bir Cumhuriyet denklemi içinde yeralıyor.

Giritli Mehmet, İrtica'nın simgesi olurken ; Kubilay, değişik bir şekilde kutsallaştırılıp Cumhuriyet'in sembolü haline geldi. Dönemin iktidarının ekonomik ve toplumsal buhranlarını unutturan 'Kurtarıcı' ve Cumhuriyet'in en meşhur 'Mit'lerinden biri oldu.

Cumhuriyet ilk şehidini buldu ama ne şehit:Sivil hayatında öğretmen ,Türk Ocağı'nın düzenlediği konferanslarda sürekli katılımcı ve Kubilay takma adını seçmiş, moğollu fatihin Marco Polo'yu koruması anısına , bu kurban yeni Türkiye'nin mükemmel sembolü !
Stok Kodu
9789944328135
Boyut
145-210
Sayfa Sayısı
239
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2007
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat