Sevim Ay Tümay, Cumhuriyet değerleriyle büyümüş, okuma ve kendini geliştirebilme olanağını bulmuş bir kadın. Yaşam öyküsünü anlatırken, bu seksen yıllık süre içinde Türkiye'nin bir kesiminde yaşananlara da ışık tutuyor. Anıların içine doğal bir biçimde döşenen, o ve yakınları için birer yıkım olan bazı politik dönemeçlerin aslında Türkiye'yi de sarsan olaylar olduklarını görüyorsunuz.

27 Mayıs, 12 Mart ve 12 Eylül askeri darbenin her birinden farklı biçimlerde etkilenen bir yaşam. İlk darbede yakın arkadaşlarının ailelerinin başına gelenlerle; ikinci darbede "68 Kuşağı'ndan olan büyük kızının; son darbede iki kızının ve damatlarının başına gelenlerle hayatı değişen bir kadını, bir anayı okuyoruz.

Sevim Ay Tümay yaşadıklarını doğal ve samimi bir üslupla anlatıyor. Satırlar arasında, mücadeleci, pes etmeyen, sorgulayan, öğrenmeyi hiç bırakmamış, etrafındakiler için çoğu zaman bir çekim merkezi olan, sevgi dolu bir kadını, bir anneyi, bazen de muzip bir çocuğu buluyorsunuz. Kızlarına aktarmak üzere başladığı notlarının arasına ailece çok severek yedikleri ve hatırası olan yemek tarifleri de yerleştirmiş.
Stok Kodu
9789944328180
Boyut
150-225
Sayfa Sayısı
167
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2008
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2.hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat