İster Linux yeteneklerini geliştirmek isteyen bir sistem yöneticisi ister yeni sorunlar ile karşılasan Linux kullanıcısı olun, Linux Sistem Yönetimi size Linux sistem ve sunucularını yönetmeniz için gerekli olacak tüm pratik bilgileri sunacaktır. Kitap SOHO hub, web ve yerel ağ sunucularından yük-dengeleyici kümelemelere ve sanal sunuculara kadar büyük yelpazedeki sistemleri yapılandırmanıza yardımcı olacaktır. Bunun yanında aşamalar içinde öğreneceğiniz teknik ve keşfedeceğiniz yeni yazılımlar işinizi daha da kolaylaştıracaktır.

Artık büyük şirketlerde milyonlarca kullanıcı tarafından kullanılan Linux için hâlâ yetenekli yönetici eksiği bulunmaktadır. Linux Sistem Yönetimi, Unix kullanıcıları, MCSE'ler, sistem yöneticileri ve yeteneklerini geliştirmek isteyen bilgi işlem çalışanları için Linux'a giriş platformu sağlamaktadır. Peki, kitapta neler öğreneksiniz:
Linux sunucu kurulum ve yapılandırması.
BIND ile DNS sunucu kurulum, yapılandırma ve yönetimi.
Internet sunucusu ile site yönetimi, e posta ve dosya transferi ve daha fazlası.
Küçük-orta ölçekli şirketler için kimlik denetimli e posta sunucusu kurulumu.
Apache, PHP ve MySQL ile tam bir web sunucu kurulum ve yapılandırılması.
Linux sanal sunucu üzerinde sistemleri birleştirip Apache web sunucu kümelemelerinin oluşturulması.
Dağıtık dosya sistemlerinden, DHCP, yazıcı ve ağ geçidi servislerine kadar farklı yerel ağ servislerinin kurulumu, kullanıcı yönetimi ve daha fazlası.
Xen veya VMWare ile tek donanım üzerinde, aygıt, bellek ve işlemci gücünü ayarlayabileceğiniz birden çok çekirdek çalıştırılması.
İsteğinize göre betikler oluşturulup bunların çalıştırılması.
rsync, tar, cdrecord, Âmânda ve MySQL yazılımları ile dosyalarınızın yedekleyip geri yüklenmesi
Linux Sistem yönetimi hem bilgi dolu ve pratik hemde işe yarar bir kitap. Kitabın tüm içeriği e-posta listeleri, forum, tartışma grupları, kitaplar ve uzman çalışma arkadaşlarımızın yorumları ile oluşturulmuştur. Bu kitabın araştırılması sırasında yazarlar daha önce çözümü yazılı hale getirilmemiş birçok sorunu çözüp bunu kitaba yansıtmışlardır. Artık bu bilgiler sizin de elinizde.

(Tanıtım bülteninden)
Stok Kodu
9789759809959
Boyut
180-235
Sayfa Sayısı
304
Basım Yeri
İstanbul
Çeviren
Metin Kaya, Özgür Özdemircili
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
1. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat