Maskerado Nazi Rejimi Altında Ölümle Dans

Maskerado Nazi Rejimi Altında Ölümle Dans,Tivadar Soros
Maskerado Nazi Rejimi Altında Ölümle Dans George ve Paul Soros'un babası olan Tivadar Soros, 2. Dünya savaşı başlamadan önce kendi halinde bir avukattı. Birinci Dünya Savaşı'nı bir asker olarak bizzat yaşayan Tivadar Soros, bir kez daha savaşın ortasında buldu kendisini. Ancak bu sefer yalnız değildi. Koruması gereken bir ailesi vardı. Ve Tivadar sadece ailesini değil birçok Yahudi'nin hayatını kurtardı. Orijinal Esperanto dilinde yazılmış olan ve çok yakın bir tarihte İngilizce'ye çevrilen Maskerado ile tarihin sayfalarında gerçek bir gezinti yapacaksınız. Maskerado'nun satır aralarında George Soros'un bugünkü başarısının anahtarlarını bulmak mümkün.

"...Almanlar, bir yıl içinde Macaristan'da yaşayan Yahudilerin yarısından fazlasını öldürdüler. Ben ve ailem ise hayatta kalmayı başardık. Hatta babam çeşitli yollarla birçok insana da yardım etti. Başka insanlara yardım ettiği anlar babamın en mutlu anlarıydı... Babamın hayata bakış açısını anlamak daha sonraları daha çok işime yaradı. Hayatta kalma sanatını büyük bir ustadan öğrenmiştim."
- George Soros-

"...Babamın bu kitabı yazdığı sıralar ben henüz 18 yaşındaydım. Babamın deyişiyle 'anlayacak kadar olgun, öğrenecek kadar gençtim.' Hayatta kalmayı başaracak kadar şanslıydım ve hiç kuşkum yok ki o zamanlar edindiğim tecrübeler, hayatımın geri kalanını da şekillendirdi..."
- Paul Soros-

Esperanto dilinden İngilizce'ye çevrilen ve maskeli balo anlamına gelen Maskerado, Soros ailesinin etrafında aslında dramatik bir tarihsel bağlam yakalayan önemli bir kitap.
- The Times-

"Maskerdo aslında 1965'te yazılmış bir kitap. Tivadar Soros bu kitabı tamamladıktan üç yıl sonra uzun süredir yaşadığı New York'ta ölmüş. Ve 30 yılı aşkın bir süre kitap neredeyse hiç gün ışığına çıkmamış. Fakat Maskerado artık İngilizceye çevrildi ve tarihin bir dönemine ışık tutmaya devam ediyor..."
- Sunday Telegraph-

"İnsanlar arasındaki dayanışma gelecekte buna benzer kitle katliamlarını önleyebilecek mi' Bilmiyorum. Sadece önlemesini umabiliriz, elimizden başka bir şey gelmez..."
- Tivadar Soros-
(Arka Kapak) Maskerado Nazi Rejimi Altında Ölümle Dans, Açıkdeniz Yayınevi, Şafak Erturan, 9789758488087, Tivadar Soros
Stok Kodu
9789758488087
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
269
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2001-2
Çeviren
Şafak Erturan
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat