Açıklamalı, İçtihatlı Asliye Hukuk Davaları

Açıklamalı,İçtihatlı Asliye Hukuk Davaları,Emin Şahin
Bu eser, 2006 yılında 2 cilt olarak yayınlanan 1. baskısının, 2010 yılında 2 cilt olarak yayınlanan 2. baskının tükenmesi, 1086 sayılı Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanununu yürürlükten kaldıran 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanununun 01. 10. 2011 tarihinde, 818 sayılı Borçlar Kanununu yürürlükten kaldıran 6098 sayılı Türk Borçlar Kanununun ile 6101 sayılı Türk Borçlar Kanununun Yürürlüğü Ve Uygulama Şekli Hakkında Kanunun 01. 07. 2012 tarihinde, 6102 sayılı Türk Ticaret Kanununun 01. 07. 2012 tarihinde yürürlüğe girmesi ve 6570 sayılı Gayrimenkul Kiraları Hakkındaki Kanunun yürürlükten kaldırılması nedeniyle doğan hukuki boşluğu doldurmak amacıyla 3. baskı olup, 2 cilt olarak Asliye Hukuk Mahkemelerinde görülen davaların çözümüne cevap verebilecek şekildi kaynak bir yapıt olarak hazırlanmıştır.
Bu eserin 1. ve 2. baskısında yer alan kurallar, 3. baskısında da esas alınmıştır. Ancak 3. baskıda mümkün olduğunca son 5 yıllık içtihatlar esas alınmış, böylece 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu'nun ve 6098 sayılı Türk Borçlar Kanununun yürürlüğe girmesinden sonraki ihtilaflarla ilgili Yargıtay kararları en yenisinden başlanmak üzere geriye doğru sıralanmıştır.
Yanılgıya neden olmamak için geçiş dönemi olan bu dönemde, içtihatların, maddelerdeki değişiklikler esas alınarak değerlendirilmesi gerekmektedir.
Eserde, Asliye Hukuk Mahkemelerinde görülecek dava çeşitleri ayrı başlıklar altında düzenlenmiş ve her konu ile ilgili 4721 sayılı Türk Medeni Kanununun ilgili maddesi ile 6098 sayılı Türk Borçlar Kanununun ilgili maddesi ve bu maddeyi karşılayan 818 sayılı Borçlar Kanununun ilgili maddesi belirtilmiş ve maddeler arasındaki değişiklikler gerekçe başlığı altında açıklanarak, yasa maddeleri ve aralarındaki farklılıkların ne olduğu araştırılmasına gerek kalmaksızın, meslektaşlarımın daha kolay faydalanabilmeleri amacı güdülmüş, mümkün olduğunca son yeni içtihatlara yer verilmiş, içtihatlar en yenisinden başlayarak sıralanmıştır.
Kitabımız uygulama kitabıdır. Yıllarımı verdiğim onurlu Hâkimlik ve avukatlık mesleğinin birikimi olarak kaleme aldığım ve yayın hayatında kısa sayılacak bu sürede 3. baskısını yapmaktan onur duyduğum bu eserden meslektaşlarım ve hukukla ilgilenen herkesin yararlanacağı ümidini taşıyorum.
Bir eser meydana getirmek, bilgi birikimi, zaman, emek, sabır ve yaşamdan bir ölçüde olsa özveride bulunmayı gerektirir. Üçüncü baskı olan bu kitabın hazırlanması sürecinde anlayış ve sabır gösteren eşime ve çocuklarıma teşekkür ediyorum.
Kitabımız uygulama kitabıdır. Yıllarımı verdiğim onurlu Hâkimlik ve Avukatlık mesleklerimin birikimi olarak kaleme aldığım ve yayın hayatında kısa sayılacak bu sürede üçüncü baskısı yapmaktan onur duyduğum bu eserden meslektaşlarım ve hukukla ilgilenen herkesin yararlanacağı ümidini taşıyorum.
Kitabımızın tüm uygulayıcı meslektaşlarıma yararlı olmasını diliyor, olumlu ve olumsuz eleştirilerini bekliyorum.
Üçüncü baskısı olan bu kitabın hazırlanması sürecinde, anlayış ve sabır gösteren eşim Zülfinaz ŞAHİN ve kızım Hilal ŞAHİN ile oğlum Ahmet ŞAHİN'e, kitabın hazırlanmasında emeği geçen Berkay YUMURTACI ve Sabriye YUMURTACI'ya, kitabı yayın hayatına kazandıran Adalet Yayınevi sahibi sayın Hakan KARAASLAN başta olmak üzere Bilgin Teren ve tüm Adalet yayınevi çalışanlarına teşekkürlerimi sunarım.
Stok Kodu
9786051465302
Boyut
165-245
Sayfa Sayısı
1846
Basım Tarihi
2015-02
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
1.Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat