Çağdaş Dünya Şiiri Antolojisi

%25
Çağdaş Dünya Şiir Antolojisi,Cevat Çapan
Çağdaş Dünya Şiiri Antolojisi, yirminci yüzyılda şiir sanatının dünyadaki gelişim sürecini en belirgin özellikleriyle ve bu gelişmeleri en iyi yansıttığına inandığımız örnekleriyle aktarmayı amaçlıyor.
Yirminci yüzyıl şiiri, bir yandan Aydınlanma hareketi ve sanayi devriminin ortaya çıkardığı hızlı değişimden, öte yandan Marx, Freud ve antropolojinin düşünce hayatına getirdiği ve yeniliklerden hız aldı. Yenilikçi sanat akımlarıyla farklı ilkelerde ortaya çıksalar da bütün dünyayı etkileyen evrensel özellikler taşıdılar.
Yüzyılın iki dünya savaşı, faşizm ve sosyalizm uygulamaları, ekonomik çöküşlerle altüst olan yapısı içinde pek çok şair öldürüldü, zindanlara atıldı ya da sürgünlerde yaşamak zorunda kaldı.
Öte yandan eski sömürge ülkelerinin siyasal bağımsızlığa kavuşma ve ulusal kimliklerni kazanma süreçleri de bu kültürlerin şairlerini ortaya çıkardı.
Homeros'tan beri edebiyat yapıtlarını yalnızca insanlğın yaşadığı olayların duygusal bir yansıması değil, aynı zamanda gündelik hayatın, törelerin, ortak değerlerin ve çatışmaların ayrıntılı bir dökümü olarak algıladığımızı düşünecek olursak, yirminci yüzyılımızı anlamak için zengin bir kaynak olarak değerlendirebiliriz.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789754185409
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
671
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
1998-12
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
3. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat