Bu romanda üç öyküyü birbirine sarılmış bulacaksın ey okur. Bunu senin önünde yazarlık becerileri göstermek için yapmadım. Bilirsin çok eskilerden sürüp gelen klasik anlatımın olanaklarının bitmediğine inanırım. Bunu üstelik soylu da bulurum. Gene bilirsin, her yapıt yazılmadan önce kendine yakışan biçimi arar.
Bu nedenle üç öykü birbirine sarıldı. Birincisi Larisa'lı Dimitros'la Ürgüplü Aziz'in, bu kentleri kardeş yapma yolundaki savaşımı.
İkincisi Ürgüp'te Eşekli Kütüphaneci Mustafa Güzelgöz'ün öyküsü. Mustafa Bey'de derin bir kitap sevgisi vardı.
Üçüncü öykü Ürgüplü Refik Başaran'ın kısa yaşamı. Refik Başaran 38 yaşında öldü. Ama yarım yüyyıl Anadolu onunla söyledi, onunla ağladı, onunla gülüp oynadı. Bu romanı sunarken senin sevginin o insanları saracağına güveniyorum sevgili okurum. İyi okumalar.
Fakir Baykurt-
Eşekli Kütüphaneci, ünlü romancımız Fakir Baykurt'un (1929-1999) son ürünü. Tedavi olmak için Almanya'nın Essen kentindeki hastaneye giderken çantasında bu roman vardı. Gücü yetene, bitene dek romanı üzerindeki düzeltmelerini sürdürdü. Şimdi bu çalışmayı okurlarına sunarken, anısı önünde bir kez daha eğiliyoruz.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789754186253
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
143
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2000-09
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
3. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat