'Sosyalizmin insanoğlunun yaratabildiği en güzel, gerçekleşebilir düş olduğuna, dünyanın gençliği olduğuna inanıyorum. Reel sosyalizmin çöküşünün nedenlerini açıklayabiliyoruz. Burjuva demokratik özgürlüklerin, evrensel özgürlükler olduğuna artık biliyoruz. ''Şunu da- nesnel verilere dayanarak - söyleyebiliriz: Türkiye burjuvazisi, bırakın insanca yaşanacak bir Türkiye, özgür ve adaletli bir Türkiye kurmayı, Türkiye'yi yönetmekten bile aciz olduğunu, 1950' den bu yana bütün iktidarlarıyla ispat etmiştir.
''Ne yazık ki Türkiye' nin geleceğini kendinde taşıyan ya da taşıması gereken toplumsal güçler, siyasal bilince, gerekli örgüte ulaşmaktan çok uzak. 'Siyasal bilinç toplumsal gelişmeyi aştı' diye darbe yapılabilen bir ülkede bu 'siyasal bilinç', bu 'örgüt' konusunda iyimser olmak zor.
''Edebiyata, eleştiriye gelince...
''Böylesine batakta, böylesine çürümüş bir şair gibi 'hırslı' olabileceğini sanmıyorum. Bunun için onların içinden bazılarının katlanmayı göze alabildikleri küçüklere, bayağılıklara katlanmaya da katlanmaya da gerek yok.''
- Fethi Naci
Stok Kodu
9789754182583
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
174
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
1994-02
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
3.Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat