Pertev Naili Boratav'ın bütün yapıtlarını kapsayacak bir dizinin ilk kitabı olarak sunduğumuz Folklor ve Edebiyat - 1982 iki cilttir. Bu iki ciltte, yazarın 1939 ve 1945 yıllarından ayımlanmış olan Folklor ve Edebiyat ile Folklor ve Edebiyat II adlı kitaplarında bulunan bütün incelemeleri, araştırmaları ve bildirilerinin yanı sıra, daha sonraki çalışmaları da yer almaktadır. Genişletilmiş ve yeniden düzenlenmiş olduğu için de yaptın adına "1982" tarihi eklenmiştir.
Folklor ve Edebiyat - 1982'nin birinci cildinde genel olarak, folklor ve edebiyat sorunları ele alınmakta, özellikle halk edebiyatı ile ulusal sanatın ve edebiyatın ilişkileri üzerinde durulmakta, kültür sorularına yönelinmektedir. Bu arada bir bölümdeki incelemelerin çoğunluğu yakın edebiyatımız üzerinedir: Namık Kemal'den Yaşar Kemal'e kadar birçok yazarımız değişik kapsamlı yazılarla incelenmektedir. İkinci ciltte ise beş bölüm vardır:1. Halk Şiirleri; 2. Roman, Destan, Hikaye; 3. Masal, Fıkra, Efsane; 4.Türkü, Ağıt, Ninni; 5. Halk Tiyatrosu.
Pertev Naili Boratav, böylece folklor ve edebiyatı sorunlarına hem genel, hem de özel ve yerel yaklaşımlarla aydınlık getirmekte, konuyla ilgilenenlere yalnız kurumsal bilgiler vermekle kalmayıp uygulama örnekleri de sunmaktadır.
Stok Kodu
9789754181050
Boyut
161-240
Sayfa Sayısı
520
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
1991-08
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
3.Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat