Köroğlu Destanı Türklerin yaşadığı her ülkede söylenir. Ama daha çok Doğu Anadolu'da ve Azerbaycan'da yaygındır. XVI. yüzyıldan beri buralarda halk ozanlarının düğünlerde şölenlerde kahvelerde sazlı sözlü sohbetlerde anlattığı türkülerini saz eşliğinde okuduğu bu destanın doğum yeri Güney Azerbaycan yaygın anlatım alanı tüm Azerbaycan'dır. Destanın yüzyıllardan beri söylenip süzülegelen ve en olgun biçimi olan bu Azeri versiyonu Türk okuyuculara ilk defa sunulmaktadır.
Kitapta Köroğlu'nun gençliğinden kocalığına değin bütün yaşamını kapsayan her biri uzun bir öykü olan 17 epizot ve bunlarda toplam 206 türkü şiir yer almaktadır. Türkülerin çoğu 117 üçer dörtlükten oluşmakta dörder 25 beşer 41 altışar 13 yedişer 4 hatta dokuzar 4 ve onar 2 dörtlükten oluşan türküler de bulunmaktadır. Bu son ikisi iki kişinin karşılıklı atışması veya söyleşmesi biçimindedir.
Elinizdeki Köroğlu Destanı gerek türkü şiir sayısı ve çeşitliliğiyle gerek öykülerin çokluğuyla gerekse destan öğe ve özelliklerindeki zenginlikle çocukluğundan beri en az bir Köroğlu Destanı dinlemiş okumuş $Jan herkesi şaşırtacak ve sevindirecektir.
Stok Kodu
9789754187557
Boyut
135-215
Sayfa Sayısı
490
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2003-03
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
Standart
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat