Politik Psikiyatri Yanılmanın Gerçekliği 2Yanılmanın Gerçekliği 2

%25
Politik Psikiyatri,Kaan Arslanoğlu
Politikayla ve psikolojinin dönük yüzüyle ilgilenenler için bu kitap hayli değişik bir çalışma. Politik-psikoloji üstüne çıkan az sayıda eser meraklılarınca yutulurcasına okunur. Elinizdeki çalışma ise belki dünyada ilk. İnsanın 'normal' ruhsal yapısının politikaya etkilerini incelemekle kalmıyor; ötesinde, 'normal dışı' sayılan ruhsal süreçlerin politik mücadelelere etkilerini araştırıyor.
Kitapta, psikiyatrinin politikada kullanımı ve kötüyle kullanımı; paranoya, psikopati ve politika; neden sağcı veya solcu, neden aşırı uçta olunur; siyaset neden yozlaştırır, bu yozlaşmaya karşı neler yapılabilir; cinsellik, eşcinsellik ve politika; siyasi fikirler nasıl oluşur, nasıl değişir; politikadaki terör ve şiddetin psikiyatrik kaynakları, savaş ve psikiyatri; bir sanat ürünü neden güzel bulunur; gibi konu başlıkları altında çok sayıda sorunun yanıtı aranıyor.
Politik-psikiyatri ağırlıklı olarak konusu bağlamında birçok felsefe akımının ve Marksçılığın kötü bir eleştirisi, aynı zamanda Marksçılığın yeniden yorumu çabasıdır. Siyasetle ve psikiyatriyle ilgilenenlerin mutlaka okuması gereken bir kitap.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789754187588
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
320
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2003-07
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat