Çağdaş Yunan şiirinin büyük ustalarından Konstantinos Kavafis'in (1863-1933), şiirlerinin önemli bir bölümünü kapsayan bu seçmeleri Çağdaş Dünya Şiiri dizimizin ilk kitabı olarak Cevat Çapan'ın uzun yıllar üzünü titiz çevirisiyle sunuyoruz.
İstanbul kökenli, varlıklı bir Rum ailesinin çocuğu olan Konstantinos 1850 yılında göçtüğü İskenderiye'de doğmuştur. 1870 yılında babasının ölümü üzerine annesi ve kardeşleriyle birlikte Londra'ya gitmiş, bu kentte yedi yıl kalmıştır. Aile daha sonra yeniden İskeneriye'ye oradan da İstanbul'a dönmüştür. Konstantinos Kavafis'in bütün ömrünce ilgi duyacağı Bizans ve Helen tarihine merakı bu dönemde başlar. Yine aynı dönemde Rum halk türkülerini ve moern Yunan şiirini inceleme olanağı bulmuştur. Çocukluk yıllarında aldığı özel eğitimle İngilizce ve Fransızca öğrenen Kavafis, bunlardan başka İtalyanca, Latince ve Arapça biliyordu. İlk kitabı "Şiirler" başlığı ile 1904 ve 1910 yıllarında yayımlanan şairin şiirleri, daha sonra, özel basım ve 100'ü aşmayan tirajlarla yayımlanmıştı.
İmgelerini eski Yunanistandan alan Kavafis'in yalın, özlü ve o ölçüde de derinliğine düşünülmüş, işlenmiş şiirleri, çağdaş insanın sancılarını ve o sancılara sanatın getirebileceği yanıtı kavramda önemli bir kaynak değerindedir.
Stok Kodu
9789754182125
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
62
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
1993-04
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
1.Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat