Türkiye’de Aydınlanma Hareketi Dünü, Bugünü, Sorunları 25-26 Nisan 1997 Strasbourg Sempozyumu Server Tanilli’ye SaygıDünü, Bugünü, Sorunları

%25
Türkiye'de Aydınlanma Hareketi,Server Tanilli
Türkiye'nin, 20. yüzyılı da içine alacak biçimde, son 200 yıllık tarihini belirleyen gelişmelere pek yukardan baktığımızda nedir gördüğümüz? Kimi uygar ülkelerde, bu arada Fransa'da olduğu gibi bizde de, yaşam doğaya, tarihe, topluma ve insana ilerici ve -günün koşullarına göre- devrimci bir bakışla yoğrulur gitgide. Akla, bilime ve ilerlemeye inanmak; despotluğa, bilgisizliğe ve bağnazlığa karşı çıkmak; çürüyüp dökülenin yerine, çağın dayattığı özgürlükçü yeni fikir ve kurumları geçirmek, böylesi bir bakışın eseridir. Gitgide mevzi kazanan bir “demokratikleşme ve laikleşme“, 1923 Devrimi'yle de asıl ivmesini kazanır.
Bu gelişmeye, topluca “Aydınlanma“ diyoruz.
Çağdaş tarihimiz, bir Aydınlanmanın tarihidir.
En önemli sorunlarımızı, özellikle tarih bilinci, demokrasi ve kimlik sorunlarımızı, bu olguyu gözardı ederek çözemeyiz. Bir senteze varış ise, onun ışığında gerçekleşecek; yani ister istemez akılcı, demokratik ve laik olacak, diyalektik bir yöntemle eğilecektir sorunlara.
Eldeki kitap, Türkiye'de Aydınlanma hareketinin dünü, bugünü ve sorunlarını ele alıyor ve 25-26 Nisan 1997'de Strasbourg'ta düzenlenmiş bir sempozyumun tebliğlerinden oluşuyor. Tam da zamanında yapılmış bir toplantının önemli ürünleri.
Okuyunuz göreceksiniz...
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789754184587
Boyut
130-210
Sayfa Sayısı
238
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
1998-03
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
3. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat