Kürtler: Bölgesel ve Bölge Dışı Güçler isimli bu çalışma, yazardın üç cilt olarak tasarladığı bir serinin ilk cildi. Bu ciltte ağırlıklı olarak Irak kürtleri işleniyor. daha sonra yayınlanacak diğer iki cilt ise Türkiye ve İran Kürtlerini ele alıyor.
Elinizdeki eser, Kürtler konusundaki abartılı iyimser yaklaşımlardan da, bastırıcı ve yok sayıcı kötümser komplekslerden de uzak durmaya çalışan nesnel bir bakışa sahip. Eserin bu özelliği onu hem riskli hem de avantajlı kılıyor. Kürt kimliği konusuna abartılı bir iyimserliikle yaklaşanlar da, Kürt olgusuna inkârcı bir kötümserlikle yaklaşanlarda bu eseri okuyunca hayal kırıklığına uğrayabilirler. Bu durum eser açısından bir risk olarak değerlendirilebilir. Halbuki iki abartılı yaklaşımı da memnun etmeyen bu perspektif, bu eserin en olumlu ve en özgün yanını oluşturuyor.
Kitabın yazarı Ali Rıza Şeyh Attar, İran İslâm Devriminden sonra İranın Kürdistan ve Batı Azerbaycan (Urumiye) eyaletlerinde valilik ve vali yardımcılığı görevinde bulunmuş bir isim. Kendisi, bu görevlerinden ve ilmî kişiliğinden dolayı, hem İran hem de Irak Kürtlerini ve Kürt siyasî liderlerini yakından tanıyan birisidir. Bir dönem Hindistanda büyükelçilik görevi de yürüten Şeyh Attar, diplomat kimliğinin yanında zengin bir entelektüel kişiliğe de sahip bulunuyor. Kendisi şu an İranın en tirajlı gazetelerinden biri olan Hemşehrinin genel yayın yönetmenliğini yapıyor.
Stok Kodu
9789756628966
Boyut
130-210
Sayfa Sayısı
400
Basım Yeri
İstanbul
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat