Biz Müslüman mıyız?

Oldukça kısa ama oldukça özlü bir anlatımın ifadesi olan bu soru cümlesi bir bakıma, kendini müslüman olarak adlandıran fertlerin muhasebesine onları zorlayan ciddi bir başlangıç olarak kabul edilmelidir. Hele ki, modern cahiliyyenin yaşamı tanzim ettiği bir çağda biz Müslümanlar için ilâhî vahiyle sınırları tesbit edilmiş itikadî, kültürel ve ahlâkî doğruları bütünüyle kabullenmek ve tabii ki bu doğruları yaşanılır kılmak oldukça zor olmanın yanı sıra olmazsa olmaz da bir ihtiyacımız olmaktadır.

İslâmın çok çeşitli ve çok amaçlı tanımlamalarının yapıldığı, buna paralel olarak da çok değişik Müslüman sûretlerinin arz-ı endam ettiği günümüzde kitab (Kurân)a ve Sünnet (Peygamber)e her zamankinden daha büyük bir vech ve huşû ile eğilmek, onları yeniden yaşamımızın içine sokmak kaçınılmaz olmaktadır. O halde bir başlangıç noktasının tesbitine ciddi sûrette ihtiyaç vardır. Bu noktada öncelikle Biz Müslüman Mıyız? sorularına bizatihî kendimizin verceği cevap mühim bir yer tutacaktır. Zira sorunun muhatabı olmak istemeyenlerin kendileri evveliyetle bu değerlendimenin dışında kalmayı kabul etmişlerdir. Soruna muhatab fertleri de ertelenmesi mümkün olmayan, ciddi ve pratik bir karşılık beklemektedir.

Öyleyse Biz Müslüman Mıyız? sorusuna hemen, ucuzca bir karşılık vermeden yeniden düşünmek ve verilmiş kararları bir kez daha gözden geçirmek gerekmektedir.
Stok Kodu
9799756628989
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
208
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2005-01
Çeviren
Süleyman Güzel
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2.Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat