Fıtrat, insanlığın insanlık kodudur. Şifreli olan bu "kod"un şifre kitabı da vahiy soluklu olmak zorundadır. Sadece "akıl" boyutuyla bir uygarlık (civilization) kurulabilir; ama medeniyet kurulamaz. Medeniyet, fıtratlarını, vahyin nefesiyle muhafaza etmiş olan insanların, sonsuzluğa giderken, dünyada kurdukları barış sitesidir. Uygarlık ise, "Simurg"un yolundan sapanların kurmuş oldukları "Nefs-i Emmare İmparatorluğu"dur ki, bu, kıyamet yoludur.

Medeniyet, fıtratın coğrafyaya akışı, kalıba dökülüşü ve evrensel mesajla yapılanmanın adıdır. Medeniyet, ruhuyla barışık, yabancılaşmamış insanların, kendi ruhlarını adeta maddeye kazıyarak, insanlığa sundukları "Selâm Yurdu"dur. Bu nedenle yeryüzündeki tüm medeniyet tohumlarını, vahyin temsilcileri olan peygamberler ekmişlerdir.

Böylece dünyanın bir medeniyet tarihi vardır, bir de uygarlık (civilization) tarihi. Medeniyetle uygarlık asla eşanlamlı değildir.

Medeniyeti, medenî insanlar kurar. Medenî insan, ruhunun şifresini (fıtrat) tanıyan insandır ve barış (selâm) içindedir. Bu yüzden medenî sitelerde savaş olmaz; çünkü savaş arızi bir olaydır ve aslolan barıştır (İslâm).
Stok Kodu
9789756628731
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
156
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2003-11
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat