Entellektüel ve Siyasi Bir Kişilik Olarak Hz. Aişe

%28
Entellektüel ve Siyasi Bir Kişilik Olarak Hz. Aişe,Canan Ceylan
Entellektüel ve Siyasi Bir Kişilik Olarak Hz. Aişe Hz. Aişe; tarih boyunca hakkında birçok kitap yazılmış, hemen hemen bütün ileri gelen otoriteler onun erdemlerine, hayatındaki her ayrıntısına sürekli yer vermiştir. Fakat, birinin yazdığını öteki görmezden gelmiştir. Bir çok görüş sahibi, Hz. Aişe'nin yaşam serüveninden yalnızca kendisini ilgilendiren bulguları aktarmıştır.
Tarih, hadis ve fıkıh gibi temel kaynakların hemen hepsinde O'nun rivayetleri vardır. "Hz. Aişe diyor ki" veya "Hz. Aişe şöyle rivayet ediyor" gibi açılımlarla başlayan aktarımlara sık sık rastlanır. Bu aktarımlar yüzyıllar boyu düşünce tarihimize ve entellektüel ufuklarımıza ışık tutmuştur.
Gelenekten bugüne, alışılagelmiş piyasa kitaplarının aksine; Hz. Aişe'nin geniş ufuklu, "Aydın ve Entelektüel" kişiliğini ve tarihe malolmuş yüksek dehasını "alim kadın", "faziletli kadın" gibi yalın ifadelerle sınırlandırmayıp, aynı zamanda Hz. Aişe hakkında birbirinden farklı yorumlara sebep olan konuların etraflıca incelenmesini de içeren bu çalışma, önemli bir kaynak niteliği taşımaktadır. Entellektüel ve Siyasi Bir Kişilik Olarak Hz Aişe, Canan Ceylan, 9789758618200, Ahsen Yayıncılık
Stok Kodu
9789758618200
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
192
Basım Yeri
İstanbul
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat