Risale-i Nurdan Tefekkür Damlaları

%28
Risale-i Nurdan Tefekkür Damlaları,Selim Çoraklı
Risale-i Nurdan Tefekkür Damlaları Bediüzzaman Said Nursi Hazretlerinin kaleme aldığı Risale-i Nur eserleri bugüne kadar ülkemizde en çok okunan kitaplar arasında yer almış olmasına rağmen, etrafındaki tartışmalar hiç bitmemiştir. Bu tartışmaların başında da Risale-i Nurların dili ağır. Tercüme edilse de herkes okusa şeklindeki temenniler gelmektedir.
Risale-i nur eserleri gerçekten iddia edildiği gibi anlaşılmıyor mu?
Buna genel olarak evet demek haksızlık olduğu gibi, tamamıyla anlaşılıyor demekte yanlıştır. Bu durum Risale-i Nur eserlerinin geniş bir ilim hazinesi olmasından kaynaklanmaktadır ve herkes ilmine göre bu eserlerden istifade edebilir. Bu gerçek göz önüne alınmadan Risale-i Nur eserlerini değerlendirmek yanlış olur.
Bediüzzaman Hazretleri'nin kaleme aldığı Risale-i Nur eserleri bir dirayet tefsiridir ve Kur'an'ın çağımıza bakan yönlerini akli, mantıki ve ilmi deliller ile ortaya koymaya çalışmış ve Müslümanlara çok kıymetli bir miras bırakmıştır. Bu mirasın temel fonksiyonu Kur'an ve Efendimiz (sav)'in ışığında kafa ve kalp bütünlüğünü sağlayarak Müslümanları geleceğin bilgi çağına hazırlamak ve onlara sağlam bir strateji sunmaktır.
Bu hakikate rağmen insanımızın bugüne kadar Risale-i Nur gibi bir muhteşem eserden yeterince istifade edilemediği de üstü örtülemez bir gerçektir. Sebepleri arasında neyi sayarsak sayalım, mazeret teşkil etmeyeceği de açıktır. Onun için her türlü mazereti bir kenara bırakarak bu güzide eserlerden insanlığın istifade yolunu mutlaka açmalıyız. Daha önceleri Risale-i Nurlarla alakalı birkaç kitaba imza atan yazar Selim Çoraklı bu niyet ile yola çıkarak Risale-i Nur'dan Tefekkür Damlaları isimli elinizdeki çalışmayı hazırlamış. Bediüzzaman Hazretlerinin eserlerinden derlenen Tefekkür Damlalarından oluşan eserin bir özelliği de aslına zarar vermeden anlaşılır bir dille sadeleştirilmiş olmasıdır. Yazar kitabının takdim yazısında niçin sadeleştirme yoluna tevessül ettiğini şu cümlelerle dile getiriyor: Sadeleştirme yoluna gitmemiz tamamıyla Risalelerin anlaşılmasına matuf bulunmaktadır. Risale-i Nurları tam olarak okuma imkanı bulamayan insanlarımızın kısmen de olsa eserlerden istifade ederek imani ve kur'an'ı hakikatlere ulaşmasını sağlamaktır.
Ahsen yayınları arasında okuyucusuyla buluşan eserin, Risale-i Nurların anlaşılması yolunda ciddi bir araç olacağına inanıyoruz. Risalei Nurdan Tefekkür Damlaları, Selim Çoraklı, 9789752610231, Ahsen Yayıncılık
Stok Kodu
9789752610231
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
232
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2005-01
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat