Müziğin Sözlere, sözlerin nağmelere, çeşitli vâsıtalarla uygulanmasına ve her ikisinin de, beste diksiyonu, mânâ ve âkenk bakımından başarılı bir şekilde kaynaşmasına Mûsikî Prozodisi denir. Nesir, nazım (şiir) ve irşâd ile hitâbette, dilin ve edebiyatın kuralları içinde önem taşıyan prozodiye de Edebi Prozodi denir.

Prozodi, malzemesi dil olan, vurguyu, flolojik-fonetik sâha ile birlikte, edebiyatın özellikle şiir safhalarını içine alan ve mûsikînin nağmelerini de güzele doğruya, mânâ ve âhenge yönelten bir ilimdir.Prozodi ilminden pek çok alanda yararlanılır.

*Türk Dili ve Edebiyatı ile ilgilenen veya öğretim görenler için, nesir ve nazmın, prozodik özelliklerinin tenkîdi araştırmalarında yararlı olur.
*İnşâdda ve hitâbette, edebi konuşma dilinin prozodisi ile şiirin prozodisi, bir çeşit beste olayı ile kaynaşma halindedir.

*Hem Türk,hem de Batı konservatuarlarında, sözlü mûsikî öğrenimini gören öğrenciler için prozodi ilmi büyük önem taşır.
*Bestekârlar açısından ise, prozodinin hayati bir önemi vardır. Hâtasız bestelenmiş bir eser, zevkli bir vâsıta ile halkın diline ve gönlüne yerleşir,
aynı zamanda sanat değerini yükseltir.
*Ses sanatçılarının, her an karşı karşıya oldukları şarkı ve türküleri, doğru seslendirebilmek ve dinleyiciye en iyi şekilde aksettirebilmek yönüyle de
prozodi önem taşır.
Stok Kodu
9789752882744
Sayfa Sayısı
650
Basım Yeri
İstanbul
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2.Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat