Araf’taki Kimlik: Alevilik / Bektaşilik

%20
Araf'taki Kimlik: Alevilik / Bektaşilik,Özcan Güngör

Dr. Özcan Güngör' ün bu çalışmasında, Aleviliğin yapısallaşma sürecinde birtakım sıkıntılarının olması tabiidir. Özellikle kurumsallaşması birtakım doğru tespitler üzerinde gerçekleşirse bu yapısallaşmadan korkmak gerekir. Türk toplumu bu tür farklılıklarla bir bütün oluşturmada deneyimlidir ve alışıktır. Korkulacak olan Aleviliğin sağlıklı bir şekilde yapısallaşamamasıdır. Bu da işbirliği ve dayanışma sürecini değil çatışma sürecini ortaya çıkarır. Bu çatışma sürecinde de Türk toplumu zarar görür. Aleviliğin yapısallaşmasına engel olmaktan ziyade, bu oluşumun sağlıklı yapısallaşmasına Türk Sünniliğinin de destek vermesi ve yardımcı olması gerekir. Zira Aleviliğin yapısallaşma süreci başlamıştır ve bu süreci durdurmak mümkün değildir. Su akmaya başlamıştır onun önü açılmalıdır. Bu yardım ve destekleri Alevilerin de kabullenmesi ve işbirliğini red etmemesi önemlidir.
Alevilik üzerine araştırma yapanların bir kısmına göre, Türk Aleviliğinin bir din, hatta bir mezhep olmadığı gibi; Şia'nın da bir versiyonu değildir. Türk Aleviliği Türk insanının İslam yorumlarından biridir. Bu yorum biçimi, Alevi - Bektaşi kurumlaşması olarak ortaya çıkmıştır.
Sn. Dr. Özcan Güngör' ün “Ârâf'taki Kimlik : Alevîlik / Bektâşîlik“ adını taşıyan araştırmasının Türk Aleviliğinin sağlıklı bir şekilde yapısallaşmasına katkı olarak değerlendirileceğini umuyorum.
Prof. Dr. Zeki Arslantürk
( Marmara Üniversitesi)
(Tanıtım Yazısından)

Stok Kodu
9789758916566
Boyut
145-210
Sayfa Sayısı
427
Basım Yeri
Ankara
Basım Tarihi
2007-10
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat