Hayatüs Sahabe: Peygamberimiz ve İlk Müslümanlar 4 Cilt Takım

%25
Hayatüs Sahabe: Peygamberimiz ve İlk Müslümanlar 4 Cilt Takım,Muhammed
Alemlerin Rabb'i olan Allah Teala'ya hamdeder; Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v)'e, onun al ve ashabına ve kıyamet gününe kadar onlara tabi olanlara salat u selam getiririz.
Şüphe yok ki Hz. Peygamberin ve sahabilerin siretleri (hayat hikayeleri) ve tarihleri iman kuvvetinin vedin duygusunun en kuvvetli kaynaklarındandır. Müslümanlar bugüne kadarbunlardan iman parıltısı almışlardır. Küllenen kalpler bunlarla alevlenmiştir. Kalpler maddi rüzgarların ve fırtınaların estiği alanda bulunduklarından çabucak sönerler. Kalplerinin sönmesi halinde de Müslümanlar kuvvetlerini, etkilerini ve kendilerini diğer ümmetlerden ayıran özelliklerini kaybederek cansız bir ceset haline dönüşürler.
Bu tarih, kendilerine gelen İslam davetine iman ve onu kalpleriyle tasdik eden kahramanların tarihidir. Bu kahramanlar, Allah ve Rasulü'ne davet edildiklerinde “Ey Rabb'imiz! Biz 'Rabb'inize iman edin!“ diye imana çağıran bir davetçiyi (Hz. Muhammed'i veya Kur'an'ı) işittik ve hemen iman ettik“ sözlerinden başka şey söylememişler ve her konuda Hz. Peygamber'e destek olmuşlardır. Canları, malları ve aşiretleri onlar için pek fazla bir değer taşımıyordu. Bu uğurda acıları güzel tellaki ediyorlardı. Bu davetin yakini kalplerine nüfuz etmiş, nefislerine ve akıllarına hakim olmuştur. Gaybe iman edip Allah ve Rasulü'nü sevmelerinden dolayı kendilerinden harikalar sadır olmuştur. Onlar mü'minlere karşı (kendi aralarında) merhametli, kafirlere karı şiddetli idiler. Ahireti dünyaya, gaybı şuhuda (görünür aleme), hidayeti de mal yığmaya tercih ederler; Allah'a davet hususunda çok titizlik gösterirlerdi. Gayeleri, insanları kula kulluktan Allah'a ibadete sevk edip batıl dinlerin zulmünden İslam'ın adaletine, dünyanın darlığından ahiretin genişliğine çıkarmaktı. Onlar beşeriyeti dünyanın süslerine ve mallarına önem vermemeye, Allah'a ve cennete kavuşmayı arzulamaya ve (Müslümanları da) İslam yardımının ve hayırlarının doğusundan batısına, dağlarından ovalarına, engin vadilerin evarıncaya kadar bütün dünyaya yayılması hususunda büyük garyet sarf etmek istiyorlardı.
(Önsöz'den)
Stok Kodu
9789753380737
Sayfa Sayısı
2114
Basım Yeri
Ankara
Basım Tarihi
2003-01
Çeviren
Ali Arslan,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
3. Hamur
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat