İnsan için faydalı olan bilgi, bilgilerin en üstünüdür. En güzel rehberdir. Kitaptaki öğütler yılların eskitemediği değerlerdir. İnsanların ortak değeri olan ulu kişilerin tüm insanlara sunduğu bu sihirli sözlere kulak verildiğinde gerçekten mutluluk kaynağıdır.
Bu cevher sözlerin usta ellerde yetişmesi, değerinin ortaya çıkması için belirli bir zamanın geçmesi lazımdır. Sürekli doğum sancısı çekenlerin dillerinden inci, mercanlar dökülür.
Mevlânâ Celaleddin, “hamdım, piştim, yandım elhamdülillah!“ derken en güzel iksiri ve insan-ı kâmilin göstermiştir.
Onlar, kalpleri ve kafaları sözlerin güzelleriyle aydınlatmışlardır. Hem maddi, hem de manevi dünyanın mutluluğunu insanlara açmışlardır. Kendileri dünyayı, hatta insanların mutluluğu için Allah'tan başkasını terk etmişler, mum olmuş erimişler, yanmak vaktinde yanmışlar, başkalarının yanmasını engellemeye çalışmışlardır.
Onların hayalleri bu dünya değildir. Dünyayı o diyarın tarlası olarak görmüşlerdir. Makamı, mansıbı, parayı, kısacası herşeyi ellerinin tersiyle itmişler, “bana seni gerek seni.“ düsturları olmuştur.
Mutluluk Öğütleri adlı çalışmada tarihin derinliklerinden süzülmüş cevher değerindeki sözler, kulağını ve gönlünü açanlara ışık saçmaya ve aydınlatmaya devam ediyor.
(Tanıtım Yazısından)
Stok Kodu
9789753388917
Boyut
140-210
Sayfa Sayısı
248
Basım Yeri
Ankara
Basım Tarihi
2007-12
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat