....
Biz mertçe bütün dünyaya şunu söylüyoruz. Eski ortağımız Rum kanadı meşru Kıbrıs Hükümeti adı altında güneyde bir Rum cumhuriyeti kurmuştur. Hedefleri bütün Kıbrıs´ta Rum cumhuriyeti kurmaktır. Buna hakları yoktu çünkü Türk ortak ezilmemişti, boyun eğmemişti, teslim olmamıştı. Dolayısıyla Rumlar bütün Kıbrıs´ta meşru hükümet olmak, devlete sahip çıkmak mücadelesi için başlattıkları Miloseviçvari bir savaşı 1963´ten 1974´e kadar sürdürdükleri ve 1974´te darbe ile zirveleştirdikleri savaşlar serisini kaybetmişlerdir.
...
Türklerden arındırılmış bir Rum idaresi istiyorlardı. Bunu kazanmışlardır. Güneyde Türklerden arınmış Rum idaresi vardır. Adına Kıbrıs Cumhuriyeti Hükümeti deseler de demeseler de bu Kıbrıs Rum Cumhuriyetidir. Bu cumhuriyetin kuzeye egemenliğini yayma teşebbüsü genosit hareketinin devamından başka bir şey değildir. Buna hakkı yoktur. Yasal olarak yoktur, ahlak açısından yoktur, fiziki açıdan yoktur.
...
Biz toprağımızı namus ve şerefimizi, hürriyetimizi, garantörümüz Anavatan ile korumaktayız. Kıbrıs Cumhuriyeti Hükümeti ünvanı altında dünyayı kandırmakta olanlar bu cumhuriyetin esasını teşkil eden Türk ortağın varlığını, hak ve statüsünü ret ve inkâr etmişler, Türk ortağı yok etmek için yıllardır savaşmışlardır. Şimdi bu savaşı Avrupa Birliği yolu ile ve yalan yanlış tek yanlı uluslar arası organların kararları ile kazanmaya çalışmaktadırlar.
...
Biz dostlarımızın bize asker vermesini, silah vermesini, bizim için kan ve can vermesini istemiyoruz. Biz dostlarımızdan para da istemiyoruz. Bütün ihtiyaçlarımızı ayrılmaz ve kopmaz bir parçası olmakla gurur duyduğumuz Türk ulusu gönlünden koparak yapmaktadır ve vermektedir.
...
Bugün Kıbrıs´ta iki halk vardır. İki din, iki kültür, iki dil vardır. İki milletin parçaları vardır. Bugün Kıbrıs´ta iki ayrı demokrasi vardır. İki ayrı idare vardır. 36 yıldır kendin kendilerini idare eden halklar vardır. Bunların birleşmesini, bunların yeniden bir araya gelmesini isteyenler bu gerçekleri evvela kabul ederler ve iki ayrı devletin anlaşma yoluyla işbirliği yapabileceği bir ortamın yaratılmasına yardımcı olurlar.
Stok Kodu
9789758433421
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
612
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2008-4
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat