Fatih Sultan Mehmed’in Liderlik Sırları

%30
Fatih Sultan Mehmed'in Liderlik Sırları,Murat Duman
Şanlı tarihimizde neslimize örnek gösterebileceğimiz nice kahramanlarımız yaşamıştır. Osmanlı tarihi de askerî ve siyasî sahadaki becerileri yanında dinî, ilmî ve edebî sahalardaki kabiliyet ve birikimleriyle göz dolduran unutulmaz şahsiyetlerin yaşadığı bir zaman dilimidir. Başarıları, idealizmi ve örnek şahsiyetiyle gurur duyduğumuz liderlerin başında İstanbul'un fethini gerçekleştiren Fatih Sultan Mehmed Han gelir.
Asırlardır fethedilemeyen Konstantiniyye'yi büyük bir inanç ve akıl dolu tekniklerle almayı başaran Fatih Sultan Mehmed, pek çoklarına göre mümkün görülmeyen bir başarıya imza atarak adını tarihin şeref sayfalarına altın harflerle yazdırmıştır. Denizden ve karadan kalın ve muhkem surlarla çevrili şehrin fethedilmesinin imkansızlığını düşünenlere asla iltifat etmemiş, bu yönde telkinde bulunan Bizans elçilerine: “Benim gerçekleştirdiklerimi sizin imparatorunuz hayal bile edemez.“ demiştir. Ondaki kararlılığın ölçüsü, “Ya ben İstanbul'u alırım, ya da İstanbul beni.“ diyecek bir seviyeye erişmiştir.
Fatih Sultan Mehmed'i doğumu, karakteri, liderlik özellikleri, ilmî ve edebî yönleri, hoşgörüsü ve adaleti, askerî ve idarî vasıfları gibi pek çok yönden ele alan bu kitap, aşağıdaki konuları ve daha fazlasını Fatih'in karakteri ışığında ele alıyor:
İstanbul'un Fethi İçin Yapılan Askerî Hazırlıklar
Fetih Sürecinde ve Sonrasında Osmanlı Donanması
Fatih Sultan Mehmed ve Ateşli Silahlar
Kuşatma Sırasında Bizans'ın Durumu
Kuşatma ve Fetih
Gemilerin Karadan Yürütülmesi
Ayasofya ve Fetih Destanı
Topkapı Sarayı ve Fatih'in Vasiyetnamesi
(Tanıtım Bülteninden)
Stok Kodu
9789944411775
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
224
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2007-04
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat