Eşekli Kütüphaneci Fakir Baykurt'La Birkaç Saat

%25
Eşekli Kütüphaneci Fakir Baykurt'La Birkaç Saat,Hulki Cevizoğlu

Fakir Baykurt... Eğitim seferberliğinin başlatıldığı yıllara damgasını vurmuş bir yazar. Memleket için bir şeyler üreten, memleket için düşünen ve “memleketinden insan manzaraları“nı eserlerini yansıtan değerli bir edebiyatçı.
Köy Enstitüleri... Cumhuriyet sonrasının “aydın insan“ yetiştiren en önemli eğitim kurumlarından biri.
Fakir Baykurt, Köy Enstitülerinden yetişen, yurdunun dertlerini ve sevinçlerini yaşamı boyunca yüreğinde hissetmiş, Türkiye'nin yetiştirdiği “ender“ insanlardan. Yaşamı boyunca başına pek çok şey geldi. Yargılandığı da oldu, baş tacı edildiği de... Ama, aramızdan ayrıldıktan sonra geriye yalnızca “edebiyat“ı kaldı: Çünkü o, köy romanlarının başyazarıydı. Ve hep öyle kalacak...
Hulki Cevizoğlu televizyonun en usta haber programcılarından. “Ceviz Kabuğu“ adlı haber programında, Türkiye'nin gündemini oluşturan konuları bütün yönleriyle araştırarak gerçeklerin açığa çıkmasını sağlıyor.
Bu kitapta, pek çok ödül sahibi usta gazeteci Hulki Cevizoğlu'nun, Fakir Baykurt'un bütün yaşamını konuştukları Ceviz Kabuğu'ndaki röportajı yer alıyor.
Türkiye'nin ücra bir köyünde başlayan ve taa Almanyalara uzanan; zaman zaman hüzünlü ama tümüyle onurlu bir yaşamın anlatısı bu kitap. Hulki Cevizoğlu'nun şimdi “uzaklarda“ olan değerli yazarımız “Fakir Baykurt“la samimi söyleşisinde, fikirlerin fikirlerle çarpıştığı “bir devrin anatomisi“ni bulacaksınız.
(Arka Kapak)

Stok Kodu
9789753131759
Boyut
150-210
Sayfa Sayısı
96
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2000-04
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
3. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat