Lazca - Türkçe Sözlük Laz Halkı: kökenleri Kafkasya'ya dayanmakta olup yeryüzü denilen mekanın muhtelif bölgelerinde, tüm iktidarların inadına aşkı kutsayarak, kendi hallerine yaşamaktadırlar...Ve artık ana dillerine ait sözlükleri de var onların.
Şüphesiz bu sözlüğün mimarına Laz halkı ve tüm halklar minnet borçludur...
- Bülent Avcı

- Bu çalışmada 1983 yılında Fahri Lazoğlu (Kahraman) imzasını taşıyan 35 harfli Laz Alfabesi kullanılmıştır.
- Bu çalışma da 9000 civarında kelimenin yanısıra 500 civarında deyim ve atasözü yer alıyor.
- Lazuri -Turkuli Nenapuna sadece kuru ve teknik bir dil çalışması değil aynı zamanda Laz insanının yaşam kültürünü, dünyayı ve doğayı algılayışını, yaşam değerlerini ve inançlarını yansıtan bir çalışmadır. Bu noktadan bakıldığında Lazca'nın dilsel özellikleriyle birlikte bir bütün olarak Lazların kültürel yapıları hakkında geniş bilgiler içermektedir.
- Lazuri -Turkuli Nenapuna, herşeyden önce Laz dilini yazılı hale getirmek, unutulup yok olmasının önüne geçmek ve bu alnda yapılacak başka çalışmalara temel oluşturmak amacındadır. Bu çalışma, Lazca'nın yazılı bir dil haline getirilme çabalarına bir katkı olarak düşünülmelidir ve asıl önemi de burada yatmaktadır.
- 6 yıl süren sözcük derleme ve çalışmasında Lazca'nın konuşulduğu Pazar, Çamlıhemşin, Ardeşen, Fındıklı, Arhavi, Hopa, Batum, Sapanca ve Akçakoca'dan çok sayıda insan Lazuri -Turkuli Nenapuna'nın hazırlanmasına katkıda bulunarak Lazca'nın genelini kapsayan bir eserin ortaya çıkmasında pay sahibi olmuştur.
- Sözcüklerin Türkçe açıklamalarından sonra verilen Lazca cümle örnekleri halk arasında yaygın kullanımı olanlardan seçilmeye özen gösterilmiştir.
(Arka Kapak'tan) Lazca - Türkçe Sözlük, Akyüz Yayın Grubu, 9789757350651, Asan Uzunhasanoğlu, İsmail Avcı Bucaklişi
Stok Kodu
9789757350651
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
426
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
1999-3
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
1. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat