Gerilla savaşı asilliğin öbür adıdır. Güçlü bir düşmana karşı "vur-kaç" taktiğiyle küçük silahlı grupların gerçekleştirdiği bu mücadele tarzı, tarih boyunca mazlumların, yoksulların, ezilenlerin kullandığı yöntemlerden biri olmuştur.

Gerilla yalnızca vuran bir güç değildlir. Gerilla, hem vuran bir güce, hem de kaçabilecek teknik ve lojistik donanıma sahip olabilmelidir. Gerilla gücünü karışısındaki muazzam gücü etkisiz bırakmasından, hatta bu gücü kullananın aleyhine dönüştürebilecek yetenekleri içinde taşıyabilmesinden alır.

Gerilla bir yanıyla da umudun adıdır. Umudun ayaklanmasıdır. Umudu kollektif bir güç haline getiren dinamodur. Akıntıya karşı duruşun öznesi olan gerilla, durgun denizleri dalgalandıran, kendi anaforunda kitleleri kucaklayan bir askeri-politik harekettir.

Bu çalışma, Marksist sistematiğin en önemli adları olan Marx-Engels ve Lenin'in yaşanan toplumsal pratiklerde gerilla savaşına ya da bu askeri sanata teorik ve pratik yaklaşımlarını ortaya koymaktadır. Öğreticidir ve öğretici olduğu kadar düşündürücüdür.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789757350996
Boyut
140-200
Sayfa Sayısı
239
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2001-10
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat