İslam ve Kapitalizm Bu yapıt geleceklerini daha iyi belirlemek isteyen Müslüman ülkelerin aydınları ile geri kalmış/bırakılmış dünyanın bu özgül alanını daha fazla tanımak isteyen Avrupalı okurlar için eşsiz, vazgeçilmez nitelikte bir başvuru kaynağıdır. M.Rodinson İslam dininin büyük ekonomik sistemlerle ilişkilerini; Marksist toplumsal teoriyi, uzmanlaşmışlığın derin bilgisiyle birleştirerek tanımlıyor/açıklıyor.

İslam'ın ekonomiye ilişkin buyruklarını ve bunların ortaçağ toplumsal yaşamı üzerindeki etkilerini betimleyip İslam ideolojisi ile ekonomik sistem arasındaki etkileşimi, Yahudilik ve Hıristiyanlıkla karşılaştırarak inceliyor. Ayrıca kapitalizmin İslam ülkelerinde içsel bir süreçle mi yoksa Batı'nın baskısı ve takliti ile mi geliştiğini, İslam'ın kapitalistleşme sürecini engelleyip engellemediğini, Müslüman tarzı bir kapitalizmin olup olmadığını inceliyor.

Son olarak dinsel ideoloji ile ekonomik yaşam arasındaki ilişkilerin doğası nedir; insanın ve düşüncelerin tarihte nasıl bir rolü vardır; sosyalizme yürüyüşte İslam'dan yararlanılabilir mi; Marksizm dinsel toplumlarda bir rol oynayabilir mi gibi soruları tartışıyor.

Bu yapıttaki toplu yaklaşımlar ve yargıların dünyanın ve Türkiye'nin güncelliğine önemli bir ışık tutacak nitelikte olduğunu okuyanlar görüp takdir edecektir. İslam ve Kapitalizm, Akyüz Yayın Grubu, Fevzi Lütfi Topaçoğlu, 9789757350057, Maxıme Rodınson
Stok Kodu
9789757350057
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
344
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2002-01
Çeviren
Fevzi Lütfi Topaçoğlu
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat