Cezayir DramıCezayir Dramı Esir Düşmüş Bir Halk

%20
Esir Düşmüş Bir,Heyet
Cezayir dramı karşısında herkesin, ülkelerin, siyasal akımların, bireylerin tepkisi farklı farklı. Ama temel bir nokta aynı: Tekyanlı yaklaşım. Hele ülkemizde, neredeyse bir Cezayir sendromu yaşanıyor. Gazete manşetlerinde İslamcıların dehşeti adeta periyodik olarak boy gösteriyor. Ya devlet terörü, ya muhaliflerin İspanya'larda, Almanya'larda Cezayir'in egemen “çetesi“ tarafından katli. Tek söz yok.
İşte Sınır Tanımayan Gazeteciler'in bu ortak çalışması, hiçbir önkabulden hareket etmeden, Cezayir dramının olağanüstü karmaşık yapısını aydınlatmaya yönelik. Bir grup Cezayirli ve Fransız gazeteci ve üniversite öğretim üyesi tarafınan tasarlanıp kaleme alınmış bu kitap, üç sorgulama çevresinde oluşturulmuş: Bugün Cezayirlilerin gündelik yaşamı nasıl akıyor? Bu noktaya nasıl gelindi? FİS ve silahlı İslamcı gruplar neyi temsil ediyor?
Çevirisini sunduğumuz kitap, gözden geçirilmiş ve yeni makalelerle zenginleştirilimiş ikinci basımı esas alıyor. Fransa'da geniş yankılar uyandıran bu çalışmanın, ülkemiz okurlarına da Cezayir gerçeğini çok yanlı olarak yansıtacağına inanıyoruz.
“Sınır Tanımayan Gazeteciler'in bize sunduğu ortak eser Cezayir Dramı, geniş kamuoyunun en kolay erişebileceği çalışma. Deneyimli gazetecilerin ve (ne mutlu ki meslek jargonlarını kullanmayan) bir grup üniversite öğretim üyesinin eseri, faydalı bir hedefe yönelik: Gerek İslamcı hareketin, gerekse 1992'de kurulan Cezayir yönetiminin üzerinde esrar perdesini kaldırmak. Kitabı oluşturan, çeşitli ve ortak bir noktaya odaklanmış görüşleri yansıtan makaleler, kısa, açık ve sergileyici.“
Le Monde diplomatique-
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789757414704
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
310
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
1998-08
Çeviren
Halil Hacıalioğlu,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
3. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat