Bitmiyor, Galiba bitmeyecek de... Bu kitabın öyküsünden söz ediyorum.

İkinci baskısının ilk bölümü yeni çıkmıştı. İzmir'den gazetece Tülay Cengiz telefonla aradı. Ege Üniversitesi Basın ve Yayın Yüksek Okulu'nda bir olay olmuş. "Yeni Gündem" dergisinin İzmir bürosundan bu olayla ilgili düşüncelerimi soruyor.

Olay şöyle: Adı geçen Okul'dan bir öğrenci, Okul kitaplığından "Senarya ve Yapım'ın ilk baskısını istemiş. Ödev yapıyormuş, kaynak kitaba gereksinim duymuış. Derken efendim, sayfaları karıştırırken 7. sayfada bir filmcinin adı gözüne takılmış: Yılmaz Güney.

Daha sonra olayın nasıl geliştiğini "Yeni Gündem"in 27 Aralık 1985 günlü 37. sayısındaki "Kitap tutuklandı. Yeni bir Yasak!" başlıklı haberden izleyelim: "Basın-Yayın öğrencisi gözlerine inanamadı. Demek ki, Yılmaz Güney adı geçtiğine göre, kitap buram buram komünizm kokuyordu. Hemen Müdür Yardımcısı Ahmet Bülent Göksel'e gidip durumu anlattı. Göksel de kütüphaneye koştu ve kitaba el koydu. Kütüphane sorumlusunn kitabın kayıtlardan nasıl düşüleceği yolundaki sorusunu da 'Biz hakkederiz' diye karşıladı. Böylece 'operasyon' bitmiş oldu.
Stok Kodu
9789757414452
Boyut
165-235
Sayfa Sayısı
288
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2010-12
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2.Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat